2024. Április 29. hétfő
Egy magyar kutató, Horváth György, a Göteborgi Egyetem tanára olyan elektromos „orr” kifejlesztésén dolgozik kollégáival, amely képes érzékelni a petefészekrákot, a daganatos petefészek szövetei ugyanis más szagot bocsátanak ki magukból, mint az egészséges szerv.

A professzor korábban speciálisan kiképzett kutyák segítségét vette igénybe a jellegzetes szag felismerésére. Az állatok a beteg petefészket az egészségestől éppúgy meg tudták különböztetni, mint más rákos szervektől. Azt is megállapították, hogy a betegeknek a vére is másmilyen szagú lesz.

petefészekrák

Ezután kezdett Horváth professzor két társával, Thomas Lindbladdal és Jose Chilóval egy olyan eszközön dolgozni, amely hasonló módszerrel fedezi fel a betegséget.

„Sikerül felismerni és regisztrálni a daganatos petefészek, illetve az egészséges petevezeték és méhizomzat szagát – mondta Horváth György – Ennek a felfedezésnek később számos praktikus következménye lehet, hiszen elég érzékeny a módszer ahhoz, hogy csak Svédországban évente több száz életet mentsünk meg vele.”

Most éppen egy még hatékonyabb érzékelőn dolgoznak: újabb alkatrészeket adnak hozzá, hogy a lehető legpontosabb eredményt érjék el. „Célunk az, hogy minél előbb felfedezzük a szervezetben növekvő daganatot, hogy még lehetőség legyen annak gyógyítására” – tette hozzá Horváth.

A találmányt a Future Oncology című folyóiratban mutatták be.


Forrás: Medipress
2010. 12. 24.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés