2024. Május 14. kedd
A szakértők szerint a gyógyszerekkel szemben ellenálló szuperbaktériumok súlyos veszélyt jelentenek a világ népességére, amely ugyanolyan szintű reakciót tesz szükségessé, mint az éghajlatváltozás és a fertőző betegségek elleni harc.

A szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a fenyegetésre adott nemzetközi válasz túl erőtlen annak ellenére, hogy egy hatékony antibiotikumok nélküli világban még a rutin műtétek, a rákkezelés, a cukorbetegek kezelése és a szervátültetések is halálos beavatkozások lennének. „Már több mint 20 éve szükségünk van olyan intézkedésekre, amelyek az antibiotikum rezisztencia ellen veszik fel a harcot. Az ismételt figyelmeztetések ellenére azonban a nemzetközi reakció erőtlen” – nyilatkozta Jeremy Farrar, a Wellcome Trust egészségügyi segélyszervezet igazgatója. A szakértő úgy véli, hogy az Egészségügyi Világszövetség (WHO) több alkalmat is elszalasztott abban, hogy az ügy élére álljon, és nagyon kevés előrelépés történt, ami például a tuberkulózist, maláriát, tüdőgyulladást és trippert okozó kórokozók új törzseinek kialakulásához vezetett, amelyek minden ismert gyógyszerrel szemben ellenállók. „Olyan új, független szervezetre lenne szükségünk, amely nem csak nyomon követi az antibiotikum rezisztencia terjedését, hanem irányítja és koordinálja a megfékezésére tett erőfeszítéseket” – mondta Farrar. Ezt a szervezetet a klímaváltozás elleni küzdelmet irányító Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) mintájára kellene létrehozni, és a kormányoknak és szervezeteknek együttműködve kellene követnie e testület ajánlásait. „Az antibiotikum rezisztencia sok tekintetben hasonlít a klímaváltozáshoz. Mindkét folyamat globális léptékű, és mindkettőért főleg az emberiség felelős” – írta Farrar a Mark Woolhouse, az Edinburgh-i Egyetem szakértőjével közös kommentárjában a Nature szaklapban.

A gyógyszerrezisztenciát az váltja ki, hogy az emberek tévesen vagy túlzott mértékben alkalmazzák az antibiotikumokat, ami arra ösztönzi a baktériumokat, hogy új módszereket fejlesszenek ki a gyógyszerek hatásának elkerülésére. Az elmúlt évtizedekben csupán egy maréknyi új antibiotikum került piacra, és valóságos versenyfutás zajlik az idővel annak érdekében, hogy több gyógyszert fejlesszenek ki, miközben egyre több olyan baktériumtörzs alakul ki, amelyek még a legerősebb, szélsőséges esetekre tartogatott antibiotikumokkal szemben is ellenállók. A legismertebb szuperbaktérium, a methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) például egyedül 19 ezer ember haláláért felelős évente csak Európában, ami sokkal több, mint amennyi halálos áldozatot követel a HIV vírus és az AIDS.


Forrás: Medipress
2014. 06. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés