2024. Április 29. hétfő
Az aktinikus keratózis bőrrák megelőző állapot -  A kontroll elengedhetetlen, a kezelés lehetséges -  Két fontos szabály: fényvédelem és rendszeres anyajegyszűrés
Érdes tapintású folt, rózsaszínes elszíneződés, viszketés, érzékenység – a bőrrák megelőző állapotnak számos, sokszor alig észrevehető tünete lehet. Dr. Borbola Kinga, bőrgyógyász, klinikai onkológus arra hívja fel a figyelmet, hogy az éves anyajegyszűrésen ezek a figyelmeztető jelek is kiszűrhetők és a korai felfedezésnek hála, ebben a fázisban még akár meg is előzhető a bőrrák kialakulása.

Az aktinikus keratózis bőrrák megelőző állapot

Sokan nem tulajdonítanak nagy jelentőségét a bőrön megjelenő enyhébb tüneteknek, holott ezeket minden esetben érdemes bőrgyógyásszal ellenőriztetni. Bizonyos esetekben ugyanis kiderülhet, hogy bőrrák megelőző állapotra utalnak, ilyenkor a bőrgyógyász aktinikus keratózist vagy solaris keratózist diagnosztizál. Ez tulajdonképpen egy napfény vagy szolárium okozta, elszarusodással járó bőrelváltozás, amely legenyhébb esetben is rendszeres ellenőrzést, egyes esetekben azonban kezelést igényel.

A fényvédelem mellett a szűrés is fontos

Milyen tünetekre kell felfigyelni?

- Érdes felületű, rózsaszín, sárgás, vöröses folt vagy kinövés,
- dörzsölés hatására jelentkező fájdalom,
- égő, viszkető érzés a foltnál,
- vérzés,
- az ajkak folyamatos szárazsága,
- időnként eltűnő, majd napfény hatására kiújuló bőrelváltozás.

- Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a páciens semmi gyanúsat nem érzékel a bőrön, csak az anyajegyszűrés során ismerjük fel ezt a jelenséget – hangsúlyozza a bőrgyógyász.

A kontroll elengedhetetlen, a kezelés lehetséges

- Bár a bőrrák megelőző állapot megnevezés ijesztő lehet, tulajdonképpen a legjobb, ami történhet valakivel, ha még ebben a fázisban elkapjuk a folyamatot. A legtöbb esetben többféle módon is kezelhetjük az aktinikus keratózist, így mindig az adott helyzetnek megfelelően döntünk arról, hogy fagyasztást, kémiai hámlasztást, photodinámiás vagy lézeres eljárást javaslunk-e. Legtöbbször elég csak egyetlen kezelés, de előfordulhat, hogy többféle módszerrel is próbálkoznunk kell. Ami azonban minden esetben közös: a későbbiekben rendszeres kontrollon kell részt vennie a páciensnek – hangsúlyozza dr. Borbola Kinga, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, klinikai onkológus.

Két fontos szabály: fényvédelem és rendszeres anyajegyszűrés

A fényvédelem olyan óvintézkedés, amelyet nem lehet eléggé hangsúlyozni, még a kevés anyajeggyel és sötétebb bőrtípussal rendelkezők esetében is. Akinél azonban bőrrák megelőző állapotot diagnosztizálnak, a legenyhébb napsütéstől kezdve nagyon szigorú szabályokat kell betartania. Főként óvakodnia kell a direkt napsütéstől és a nyári hónapokban, amikor ez szinte elkerülhetetlen, a legtöbb testrészét el kell fedni, így a hosszú ujjú lenge ruházat és a kalap is javasolt. A kilátszó testrészeken pedig a magas faktorszámú készítmények alkalmazása az ajánlatos, amelyekkel megelőzhető az új bőrjelenségek kialakulása, és esély nyílik a bőr gyógyulására.

 

A másik szabály a rendszeres anyajegyszűrésre vonatkozik, a bőrgyógyász által javasolt rendszerességgel. Enyhébb esetben évente egyszer kell szűrésen részt venni, de erősen napfénykárosodott bőrnél, nagyon sok anyajegy, vagy korábban diagnosztizált bőrrák esetén akár félévente is szükséges az anyajegyszűrés. A rendszeres bőrgyógyászati vizit, a teljes testtérképes anyajegyszűrés életmentő lehet, hiszen az idejében felfedezett elváltozások jobb eséllyel kezelhetők.

 


Forrás: Anyajegyszűrő Központ
2023. 05. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés