2024. Május 06. hétfő
A King’s College London kutatói 2000 fiatal brit felnőtt bevonásával végzett kutatásuk alapján összefüggést véltek felfedezni a magányosság és az alvás rosszabb minősége között. A magányos emberek 24%-kal nagyobb valószínűséggel érezték magukat fáradtnak és tudtak kevésbé koncentrálni napközben a többi emberhez képest.

A kutatók szerint a magányosság az az érzés, melyet az emberek akkor tapasztalnak, ha a társas kapcsolataikat nem érzik megfelelőnek. Ez nem egyezik meg a szociális elszigeteltséggel, hiszen az emberek lehetnek elszigeteltek a magányosság érzése nélkül, és érezhetik magukat magányosnak akkor is, ha emberekkel vannak körülvéve.

A magányosság érzése gyakori és ismert jelenség az idősebb korosztályban, azonban nem ritka a fiatalok között sem. A Mental Health Foundation adatai szerint leggyakrabban a 18-34 éves korosztály érintett. Ennek ellenére kevéssé ismert a magányosság és a mentális problémák közti összefüggés, vagy az alvásra gyakorolt hatása fiatalokban. A kutatók egy ikervizsgálat adatait használták fel (Enviromental Risk Longitudinal Twin Study), mely során 2,232 18-19 éves ikreket vizsgáltak Angliában és Walesben. A magányosság felmérésére három kérdés vonatkozott: Milyen gyakran hiányolod valaki társaságát? Milyen gyakran érzed úgy, hogy kimaradsz valamiből? Milyen gyakran érzed magad elszigetelve a többiektől? Milyen gyakran érzed magad egyedül? Emellett felmérték a résztvevők alvási szokásait, többek között az elalváshoz szükséges időt, az alvás időtartamát, bármilyen alvászavarra utaló dolgot, így például a nappali fokozott fáradtságot is. A vizsgált alanyok 25-30%-a vallotta be, hogy néha magányosnak érzi magát, míg további 5% ezt az érzést gyakorinak ítélte meg az életében. Az eredmények szerint a magányosság érzése és az alvászavar közti kapcsolat akkor is megmaradt, miután a különböző mentális betegségeket is figyelembe vették, így a depressziót és a szorongást, melyek gyakran járnak együtt különböző alvászavarokkal és magányosság érzésével is.

A magányos emberek nyugtalan alvása mögött meghúzódó kézenfekvő ok lehetne, hogy kevésbé érzik magukat biztonságban, így a kutatók a múltban történt erőszakos cselekményeket is vizsgálat alá vették, így például a bűncselekményeket, nemi erőszakot és gyermekkori bántalmazást. A két vizsgált tényező összefüggése 70%-kal erősebbnek bizonyult az érintett résztvevőkben. Korábbi tanulmányokból kiderült, hogy a magány változásokat idéz elő a kortizol szintben, ezzel fokozott aktivitásúvá válik a szervezet stresszválasza. Ez talán magyarázatot adhat az alvászavar különböző formáinak megjelenésére magányos egyéneknél. A kutatás eredményeit a Psychological Medicine című kiadványban közölték.


Forrás: Medipress
2017. 06. 28.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés