2024. Április 19. péntek
Hiába a szagelszívó zoknik mítosza, egy friss kutatás szerint a speciális anyagokból készült termékek körül „valami bűzlik”. A kanadai University of Alberta tudósai megállapították, hogy ezek a zoknik csak laboratóriumi körülmények között semlegesítik a kellemetlen lábszagot, az emberi bőrrel érintkezve azonban már nincs meg ez a kedvező tulajdonságuk.

Az antimikrobiális anyagok képesek elpusztítani vagy inaktiválni a mikrobákat, mint pl. baktériumokat, gombákat, illetve gátat szabnak a különféle mikroorganizmusok növekedésének. Éppen ezért az elmúlt években számos ruhadarab, különösen zokni készült ezekből a textíliákból, amelyeknek a többsége nem kevesebbet ígért, minthogy megakadályozza a lábszag kialakulását.

„Most kiderült, hogy erről sajnos szó sincs: az antimikrobiális anyag semmit sem ér, ha az emberi bőrrel találkozik” – mondja a kutatást végző Rachel McQueen. „Ezek a kísérletek csak laboratóriumi körülmények között bizonyultak hatékonynak, az emberi tesztelés során azonban csődöt mondott a szagelszívó és baktériumölő hatás. A különbséget az okozza, hogy rengeteg tényező – az izzadtságtól az emberi szervezetben található proteinig – gátolja, hogy az anyag antimikrobiális kifejtse a hatását” – teszi hozzá.

Az egyik kísérlet a szagok semlegesítéséről, a másik pedig a különféle fertőzések terjedésének a megállításáról szólt, ám egyik sem győzte meg a kutatókat, hogy érdemes több pénzt kiadni a speciális anyagból készült zoknikért.  


Forrás: Medipress
2014. 10. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés