2024. Július 16. kedd
Egy nemrégiben végzett kutatásból kiderült, hogy azoknál a transzneműeknél, akik a nőből férfivá való átalakításuk során tesztoszteront szednek, a kezelés mellékhatásaként gyakran alakulnak ki aknék a bőrükön.

Azoknál a személyeknél, akik férfivé készülnek átalakulni, a tesztoszteronnak fontos szerepe van, hiszen segít az arc- és testszőr növekedésében, a hang mélyülésében, valamint az izmok kialakításában és a menstruációs ciklus beszüntetésében. Ugyanakkor egy vizsgálat kimutatta, hogy ennek mellékhatásaként súlyos aknék jelentkezhetnek a páciensek bőrén, melyek csak gyógyszer szedése mellett húzódtak vissza, ám a szedésük abbahagyása esetén ismét visszatértek. Arról nincsenek adatok, hogy vajon a tesztoszteronbevitel csökkentése esetén megszűntek-e a problémák, az viszont biztos, hogy nem mindenki reagál egyformán a tesztoszteronkezelésre, ezért az aknék jelentkezése sem mindenkinél törvényszerű. Amint azt dr. Luis Gonzalez-Mendoza, a miami Nicklaus Gyermekkórház igazgatója a JAMA Dermatology című lapban kifejtette, a hormonterápiában részesülő transzneműek nemi hormonjai ugyanolyan változásokon mennek keresztül, mint ami a pubertás korra jellemző, így aztán náluk is megemelkedik a bőr zsírrétegének kiválasztódása, ami könnyen aknék kialakulásához vezethet. A hormonterápia során azonban mindezek a változások sokkal gyorsabban történnek, mint a pubertás természetes folyamat alatt, így a mellékhatások is fokozottan jelentkezhetnek.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés