2024. December 12. csütörtök
Raynaud-szindróma: együtt élni a betegséggel! -  Mi okozhatja az ujjak elfehéredését?! -  A Raynaud-szindrómás beteg ismérvei! -  Korai diagnózis és kezelés mellett teljes élet!
A Raynaud-szindróma főként nőket érintő betegség, mely általában 40 éves kor felett jelentkezik, de ennél korábban is kialakulhat. Dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát a betegség kezelésével kapcsolatban kérdeztük.

Raynaud-szindróma: együtt élni a betegséggel!

Ahogyan azt Jenni Falconer skót televíziós és rádiós műsorvezető, korábban a Mirror című angol lap online kiadásában nyilatkozta, a Raynaud-szindróma mellett is teljes életet lehet élni. Az interjúból kiderül, hogy Jenni annak ellenére aktívan sportol, hogy több mint 20 éve fennálló betegsége gyakran csal könnyeket a szemébe. Első tünetei 17 éves korában, testnevelés órát követően jelentkeztek: mutatóujja teljesen elfehéredett, zsibbadt és érzéketlenné vált. Az ijesztő tünet rövid időn belül megszűnt, amikor csípő, égő, lüktető érzés kíséretében a vérkeringés újra megindult az ujjában.

Raynaud szindróma

Mi okozhatja az ujjak elfehéredését?!

„A leírt tünetek összefoglaló neve az ún. Raynaud-jelenség, mely lehet önálló kórkép is, de előfordulhat más betegség – gyakran kezdeti – tüneteként. Raynaud-jelenség során beszűkülnek az erek, így azokban a véráramlás gyakorlatilag leáll az átlagosan pár perc hosszúságú rohamok idejére. Ezt követően az elfehéredett ujjakba az élet lassan visszatér, először lilássá, vagy normál színezetűvé válnak, a zsibbadás, fájdalom is megszűnik. A betegség kivizsgálása azért különösen fontos, mert ha a tünetek mögött más kórkép is fennáll, akkor az alapbetegség kezelése nélkül a Raynaud-jelenség sem csökkenthető. A hosszú ideje kezeletlen tünetek pedig súlyos következményekkel is járhatnak, idővel az ujjbegyek sorvadása, egyes bőrterületek elhalása is létrejöhet.”

A Raynaud-szindrómás beteg ismérvei!

Már ősszel is kesztyűt visel - az ujjak elfehéredését megelőzendő, az érintettek számára a hűvösebb napok beköszöntével ajánlott a kezeket melegen tartani. A radiátor mellett ül - a kezek mellett a betegség tünetei a lábujjakon is megjelenhetnek. A hidegből a lakásba betérő Raynaud-szindrómás beteg ezért a legszívesebben azonnal a legvastagabb zokniba bújna és a fűtőtest mellett melegítené fázó lábujjait. A légkonditól vagy hideg italtól is elfehéredenek az ujjai - egyéni érzékenységtől is függ, de a tüneteket nemcsak a téli mínuszok, hanem nyáron egy hűtőtt üdítősüveg érintése vagy a légkondiból kiáramló hideg levegő is képes előidézni. A legszokatlanabb helyeken melegíti a kezeit - nem ritka jelenség, ha az érintett meleg csészét szorongat, forró vízzel most kezet vagy hosszan időzik a kézszárító melege alatt. Nála jobban senki nem várja a nyarat - habár a nyár is tartogathat kellemetlen meglepetéseket – például a hideg italok és légkondi által – a legtöbb megpróbáltatás a téli hónapokban éri a Raynaud-szindrómás betegeket. Ők azok, aki gyakran már a meleg szobában is beleborzonganak a kinti hideg látványába.

Korai diagnózis és kezelés mellett teljes élet!

„Ha tüneteink vannak, forduljunk mielőbb orvoshoz. A kivizsgálás része a kapillármikroszkópos vizsgálat is. A mikroszkóppal a kapillárisok, vagy más néven hajszálerekben keringő vér áramlását tudjuk megfigyelni. Erre azért van szükség, mert ha itt a keringés nem megfelelő, akkor a sejtek nem jutnak elegendő oxigénhez, az érintett szövetek károsodása jön létre. A vizsgálat elvégzése azért is fontos, mert idejében megkezdett terápiával az alapbetegség lefolyását is kedvezően tudjuk befolyásolni, és segítségével megelőzhetjük a romló vérkeringés által okozott olyan szövődményeket is, mint az ujjak elüszkösödése. A kapillármikroszkópos vizsgálat azonban nem csak a betegség diagnózisához nyújt segítséget, de a vizsgálat már diagnosztizált betegek esetén, utánkövetés céljából is hasznos. A kezelés fontos része a hideg kerülése és a keringés javítása, gyógyszeresen.”


Forrás: Immunközpont

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés