2024. Április 19. péntek
A rendszeresen végzett aerob jellegű testmozgás megállíthatja a szellemi leépülést, sőt, visszafordíthatja az agyi funkcióban már bekövetkezett romlást is.

A szellemi leépülés a korral járó normális jelenség, amely során az agy szürke- és fehérállománya sorvadásnak indul. Ennek következtében időskorban nehezebben mennek bizonyos feladatok, csökken a munkamemória, és nehézkessé válik több dolog párhuzamos végzése.

mozgás, agy,

Dr. Arthur F. Kramer és Kirk I. Erickson kutatók vizsgálataiból kiderült, hogy mindezek a funkciók fizikai munka végzése mellett jobban működnek. Nemcsak hogy felgyorsul a gondolkodás, de az agy állománya is tényleges növekedést mutat aktív testmozgás mellett.

A vizsgálat során 60 és 75 év közötti időseknek heti háromszor 45 perc sétát – vagyis aerob mozgást – írtak elő, majd felmérték teljesítményüket bizonyos ügyességi feladatokban. Az eredményeket összehasonlították olyan hasonló korúakéval, akik nem aerob jellegű mozgást végeztek (pl. nyújtás). Kiderült, hogy az aerob mozgás hatására a hanyatlásnak induló kognitív funkciók jelentős javulást mutattak, a mozgás tehát jó hatást fejtett ki az agyműködésre.

Korábbi kutatások során már felismerték, hogy az agy szürkeállománya, mely az akaratlagos mozgást és a gondolatokat irányítja, kisebb mértékben csökkent a fizikailag aktív időseknél, mint azoknál, akik csak keveset mozognak.


Forrás: Medipress
2008. 10. 25.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés