2024. Április 20. szombat
Rögzített fogpótlások: korona, fogászati híd -  Milyen esetben válasszuk a koronát vagy a hidat?  -  Kivehető fogpótlások: részleges vagy teljes kivehető fogsor  -  Mikor válasszuk a részleges vagy teljes kivehető fogsort? -  Az implantációs fogpótlás -  Az implantációs fogpótlás előnyei
A sérült vagy elvesztett fogak pótlására számos lehetőséget kínál a mai, korszerű fogorvosi ellátás. A hagyományos, rögzített és kivehető fogpótlások mellett az implantációs megoldások tovább szélesítik a palettát.

Van, amikor egyértelmű, hogy melyik opció a legjobb, de előfordul, hogy több lehetőség közül is választhatunk. Cikkünben Dr. Németh Bálint szájsebész szakorvos segítségével tekintjük át a fogpótlások fajtáit, és hogy közülük mikor melyiket érdemes választani.

Zsiga fogpótlás1

Rögzített fogpótlások: korona, fogászati híd

A korona az egyik legismertebb fogpótlás, ami beborítja és megvédi a fog íny feletti felületét. A híd pedig lényegében több összekapcsolt korona együttese, amelyet többszörös (egymás melletti) foghiány esetén alkalmazunk.

A korszerű anyagoknak és eljárásoknak köszönhetően a fémből készült koronák, hidak felületének színe tökéletesen megegyezik a szomszédos fogak színével. A fémkoronák és -hidak anyaga jellemzően valamilyen kobalt- vagy krómötvözet. Ezek az anyagok nagyon ritkán váltanak ki allergiás reakciókat. A fémallergia kockázata ugyanakkor teljesen kizárható úgynevezett cirkon koronával. Ez speciális porcelánból készül, amelynek élettartama még - az egyébként szintén tartós és megbízható - fém fogpótlásokét is meghaladja.

Milyen esetben válasszuk a koronát vagy a hidat?

A koronát értelemszerűen csakis még meglévő, sérült fog védelmére használhatjuk. A híd pedig akkor jöhet szóba, ha rendelkezésre áll elegendő pillérfog, ami a hidat tartja.

Az említettek mellett a korona és a híd különösen ajánlott:

• gyökérkezelt fog védelmére,

• olyan fog esetében, amelyben nagyobb méretű tömés van,

• sérült fog esetén,

• ha fontos szempont a nagy teherbírás.

Kivehető fogpótlások: részleges vagy teljes kivehető fogsor

Ezeket a fogpótlásokat a köznyelvben gyakran műfogsorként szokták emlegetni. Kiterjedt vagy akár teljes foghiány kezelésére ideális megoldást jelentenek. Alapjukat egy fémlemez képezi, ezt műíny fedi, ezeken helyezkednek el a természetes fogakkal megegyező megjelenésű műfogak.

A kivehető fogpótlás alkalmazásánál a kihívást a műfogsor rögzítése jelenti. Részleges fogsornál ez viszonylag hatékonyan megoldható a meglévő fogakhoz történő rögzítéssel, például kapcsokkal. Teljes kivehető fogsor esetében ez már jóval nehezebb: eredményesen fogimplantátumok segítségével oldható meg a fogsor rögzítése.

Mikor válasszuk a részleges vagy teljes kivehető fogsort?

 

• Nagy kiterjedésű vagy teljes foghiánynál.

• Ha a rögzített fogpótláshoz túl kevés vagy nem kellő teherbírású fog áll rendelkezésre.

• Amennyiben a rögzített fogpótlások jelentette komfortról hajlandóak vagyunk lemondani a kedvezőbb ár fejében.

Az implantációs fogpótlás

A fogimplantátumok segítségével kivitelezett fogpótlás egy korszerű eljárás, ami rendkívül stabil, megbízható, tartós és kényelmes megoldást jelent a foghiány kezelésére. Az implantátum tulajdonképpen egy titániumcsavar, ami az állkapocsba rögzítve a foggyökeret helyettesíti. Erre kerül maga a fogpótlás, ami lehet korona, híd, de lehet műfogsor is.

Zsiga fogpótlás2 

Az implantációs fogpótlás előnyei

• Rögzített fogpótlások esetén kiválthatja a pillérfogakat, így az ép fogak anyaga megőrizhető.

• Kivehető fogpótlásoknál sokkal stabilabb rögzítést biztosít.

• Könnyebb vele a rágás, jobb a mimika, az artikuláció.

• Magasabb komfortot tesz lehetővé a többi fogpótlásnál.

• Ez a legtartósabb a fogpótlások közül.

Zárszóként fontos hozzátenni, hogy a fogpótlásokra is az az aranyszabály vonatkozik, ami az összes többi fogorvosi kezelésre. Azaz: mindig kérjük ki a fogorvosunk tanácsát, és a fogpótlás kiválasztásánál vegyük figyelembe az ő javaslatait. Ha így járunk el, biztosan a fogsorunk állapotának leginkább megfelelő megoldást fogjuk választani.


2020. 07. 30.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés