2024. Március 28. csütörtök
Mi az a felületes trombózis? -  Mi minden hajlamosít rá? -  Mi a teendő, ha felületes trombózisa van?  -  Mire figyeljen utána a beteg?
A vénás trombózisok közül a mélyvénás kelti a legnagyobb aggodalmat, hiszen könnyen tüdőembóliához vezethet. Ezzel szemben a felületes trombózis bár nem jár közvetlen életveszéllyel, viszont nagy fájdalmak kísérhetik. Hogy mi a teendő felületes trombózis során és után, azt prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája osztotta meg.

Mi az a felületes trombózis?

A felületi vénák gyulladása elsősorban az alsó végtagokon alakul ki, melynek egyik fő rizikófaktora a visszértágulatok megléte. Ekkor a bőr alatt futó vénákban vérrög alakul ki, valamint gyulladásos folyamatok indulnak meg. Tünetei közt a jelentős fájdalom, bőrpír, meleg tapintás fordul elő leggyakrabban. Bár önmagában az állapot veszélytelen, ám esetenként a probléma elhúzódik, ráterjedhet a mélyen fekvő vénákra is, ráadásul kiújulásra hajlamos, így érdemes ekkor szakember segítségét kérni- főleg azért, mert igen könnyű összekeverni a mélyvénás trombózissal!

Felületes trombózis

Mi minden hajlamosít rá?

• visszértágulat • örökletes tényezők, (főleg anyai ágon) • korábbi trauma • daganatos megbetegedések • túlsúly • immobilitás • trombofília, régebben történt trombózis • néhány bőrbetegség

Mi a teendő, ha felületes trombózisa van?

Az egyik legfontosabb – miután megállapították, hogy nem MVT-vel áll szemben- hogy mozogjon! Bár régebben az volt a nézet, hogy a betegeket a mélyvénás trombózishoz hasonlóan fektetni kell, ám kiderült, ez csak ront az állapoton, ráadásul a mozgáshiány az MVT esélyét is megnöveli. Emellett kompressziós kezelést kell alkalmazni, mely a keringést a felületes vénákból a mély vénák felé tolja el - mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Természetesen a nagy fájdalmak miatt gyógyszeres terápiára is szükség van: elsősorban gyulladáscsökkentő-fájdalomcsillapító (NSAID) típusú készítmények szedése javasolt, valamint gyulladáscsökkentő tartalmú gélek használata. Közkeletű félreértés a heparinos kenőcsök alkalmazása, ugyanis a heparin a bőrön át nem szívódik fel! Továbbá célszerű vénafal erősítőket is alkalmazni, mely a visszerek romlásának ütemét is csökkenti. LMWH adása a legtöbb esetben nem indokolt, csakis akkor, ha egyéb tényezők miatt fennáll a mélyvénás trombózis esélye (pl.trombofília, régebbi trombózis). Ilyen esetekben viszont fontos, hogy a véralvadásgátló kezelés mellett ne használjon NSAID típusú fájdalomcsillapítót!

Mire figyeljen utána a beteg?

 

• túlsúly leadása • visszértágulatok kezelése (Akár műtétileg. Ma már számos kíméletesebb módszer is rendelkezésre áll pl. radiofrekvenciás, lézeres kezelések, de ezeket csak a folyamat elején érdemes használni és nem ceruzavastag visszerek esetén) • kiújulás esetén alapos orvosi vizsgálat (belgyógyászati, hematológiai, kardiológiai, stb) • nagy melegben, hosszan tartó üléskor/álláskor használjon kompressziós harisnyát vagy rugalmas pólyát


Forrás: Trombózisközpont www.tromboziskozpont.hu

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés