
Az éjszakai csípő rovarok az utóbbi években valósággal megszállták az amerikai otthonokat, szállodákat, iskolákat és kórházakat, erős viszketést, égő érzést és pszichológiai kellemetlenségeket okozva a lakosságnak. „A növények hihetetlen tulajdonságokkal rendelkeznek a rovarok csapdába ejtésére” – magyarázta a kutatás vezetője, Catherine Loudon, a Kalifornia Egyetem rovarszakértője. „A modern tudományos technikák segítségével olyan anyagokat hozhatunk létre mikroszkopikus szinten, amelyek rovarirtó vegyszerek nélkül képesek megakadályozni az ágyi poloskák csípését.”
A Journal of the Royal Society Interface áprilisi számában megjelent tanulmányban a kutatók arról számolnak be, hogy a bab levelén lévő mikroszkopikus szőröcskék megszúrják a rovarokat, és így gyakorlatilag csapdába ejtik őket. Ezt a tulajdonságot próbálják felhasználni a szakértők olyan nem toxikus, szintetikus anyagok létrehozásához, amelyek a levelek e hatását utánozzák, megelőzve ezzel az ágyi poloska elszaporodását. Napjainkban főként négy módszert használnak az ágyi poloska elszaporodásának megfékezésére: a fagyasztást, a magas hőt, a porszívózást és a rovarirtó vegyszereket. Az ősi balkáni módszer azonban az volt, hogy bablevelet szórtak szét az ágy körül a padlón, hogy csapdába ejtsék a vérszomjas rovarokat. Az ágyi poloska a levélre lépve néhány másodpercen belül fogságba esik, mert a levélen lévő apró szőröcskék beleszúródnak a rovar lábaiba, és mozgásképtelenné teszik.
A kutatók a levél lemodellezésével próbálnak olyan szintetikus anyagot kifejleszteni, amivel hasonlóan mozgásképtelenné lehet tenni a vérszívókat. Egyelőre csak olyan szintetikus felületet sikerült azonban létrehozni, amely lelassítja ugyan a rovarokat, de nem ejti őket csapdába. A biztosabb hatás eléréséhez tehát további kutatásokra lesz szükség.