2024. Május 16. csütörtök
Jót tehet a TBC-s betegeknek, ha az antibiotikumos kezelést vitamin- és napfénykúrával kombinálják - tették közzé egy új kutatás eredményét.

A TBC fertőzés évente közel 1,5 millió ember életét követeli, és a szakemberek attól tartanak, egyes megbetegedések kezelhetetlenné válhatnak. A Proceedings of the National Academy of Sciences hasábjain megjelent új kutatás kimutatta, hogy a betegek gyorsabban gyógyultak, ha az antibiotikumok mellé vitamint is szedtek. Mielőtt rutinszerűen kezdenék adagolni, több vizsgálatra is szükség lesz még. A D-vitamin felhasználásával a TBC terápiájában a betegség egyik legkorábbi kezelési módszereihez tértek vissza. Az antibiotikumok felfedezése előtt a tüdőgümőkórosokat kötelező napfürdőre utalták, vagyis helioterápiára, mely fokozta a D-vitamin termelődését. Mikor azonban az antibiotikumok sikeresnek bizonyultak, ez a megoldás eltűnt a gyakorlatból.

London több kórházában kezelt 95 betegnél alkalmazták az antibiotikum-D-vitamin kombinációt, akik majdnem két héttel korábban gyógyultak meg így. Átlagosan 23 nap alatt ürült ki szervezetükből a fertőzés, szemben a placebot szedők 36 napjához képest. Dr. Adrian Martineau, a londoni Queen Mary Egyetem kutatója elmondta: A vitamin nem válthatja fel az antibiotikumot, de hatékony kiegészítő fegyver válhat belőle. Nagyon ígéretesnek tűnik, de kicsit több bizonyítékra lenne szükségünk. Több beteggel kell még kísérletezni, megállapítani a legjobb adagolást, illetve azt, hogy melyik formája válhatna leginkább a betegek javára.

A megfigyelések szerint a D-vitamin enyhíti a fertőzés során fellépő gyulladást, mely a szervezet fontos válasza a behatolt kórokozókra. A TBC-s betegség során lebontja a tüdőfal egy részét, hogy több, kórokozó ellen küzdő fehérvérsejt férjen be. Ugyanakkor apró barlangocskák is képződnek a helyükön, ahol a TBC-baktériumok meghúzódhatnak. - Ha ezeket a réseket hamarabb begyógyíthatnánk, akkor rövidebb ideig állna fenn a fertőzés, a tüdő is kevésbé károsodna - magyarázta Dr. Martineau. Az orvosok szerint akár más tüdőbetegségek esetén is beválhat, mint amilyen a tüdőgyulladás és a szepszis.

Peter Davies professzor, a brit TBC Riadó alapítvány titkára kiválónak nevezte az eredményeket, de azt is hozzátette, hogy a betegség megelőzésében még fontosabb szerepet kaphat. Háromból egy embernél csak kis mennyiségben vannak jelen a baktériumok, tüneteik sincsenek, ez a látens tuberkulózis. Tíz százalékuknál azonban egyszer csak fellángol a betegség. Davies professzor ötlete, hogy D-vitamin kiegészítőkkel megelőzhető lenne a betegség kitörése „masszív áttörést jelentene”.


Forrás: Medipress
2012. 09. 12.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés