2024. Május 15. szerda
Azok a gyerekek, akik több időt töltenek a szabadban, kisebb valószínűséggel lesznek rövidlátók, mint azok a társaik, akik szívesebben játszanak a szobában, derült ki a Bristoli Egyetem új tanulmányának eredményeiből.

A rövidlátás (miopia) a nyugati országokban a fiatalok 25-50 százalékát érinti, Délkelet-Ázsiában pedig ez az arány akár a 80 százalékot is elérheti. A felnőtt lakosság közel egyharmada szemüveget hord, hogy élesen lássa a távoli objektumokat, és ez az arány ráadásul az elmúlt 30 év során körülbelül a kétszeresére nőtt. Korábbi ausztrál és amerikai tanulmányok már kimutattak egyfajta összefüggést a szabad levegőn aktív játékkal töltött idő és a későbbi szemüveghordás kötött, de a kutatásból az nem derült ki egyértelműen, hogy maga a szabadban töltött idő, vagy pedig az aktív fizikai tevékenység váltotta ki a kedvező hatást.

Gyermek a szabadban

Dr. Cathy Williams, a Bristoli Egyetem munkatársa és Jez Guggenmeim, a Cardiffi Egyetem kutatója több mint 7000 gyerek esetében vizsgálta meg a rövidlátás előfordulásának arányát. A vizsgált gyerekek életkora 7 és 15 év között változott, és kutatók összevetették a rövidlátás előfordulását a kilencéves gyerekek szabadban töltött idejével, és a 11 éves gyerekek fizikai aktivitásával. Megállapították, hogy azok a 8-9 éves gyerekek, akik több időt töltöttek a szabadban, körülbelül fele arányban lettek 15 éves korukra szemüvegesek, mint azok, akik kevés időt töltöttek a lakáson kívül. A szabadban töltött idő védőhatása teljes mértékben független attól, hogy a gyerekek szülei rövidlátók voltak, illetve, hogy a vizsgálatban résztvevő gyerekek mennyi időt töltöttek olvasással.


2012. 08. 08.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés