2024. Április 19. péntek
A szakértők szerint a kerti és nyilvános tavakban rendre megjelenő kékmoszatok (cianobaktériumok) veszélyt jelentenek az emberek és a háziállatok egészségére is.

A kékmoszatok (cianobaktériumok) által termelt méreganyagok veszélyesek lehetnek az emberekre, de akár halált is okozhatnak a háziállatok, főleg a kutyák esetében - nyilatkozta Deon van der Merwe, a Kansas Állami Egyetem diagnosztikai és patobiológiai docense. "Tulajdonképpen mindenhol, ahol víz van, megtalálható a kékmoszat is. A sok napsütés és a meleg időjárás különösen kedvez a kékmoszat szaporodásának. Ezért lehetséges, hogy ilyen szempontból a nyár a legveszélyesebb időszak, különösen, ha aszály van, mert ilyenkor sokkal több napsütés éri a vizeket, mint egyébként."

A cianobaktériummal kapcsolatba került állatok esetében hamar hányás és hasmenés alakulhat ki, de túl sok toxin esetén májelégtelenség is jelentkezhet, ami akár végzetes is lehet. A májelégtelenség emberek esetében is jelentkezhet, de a bőrkiütések, a tüsszögés, köhögés, a szemirritáció és az orrfolyás sokkal gyakoribb tünetek. - Ha egy kerti vagy természetes tó közelében vagyunk és a víz zöld, jobb, ha kerüljük a fizikai kontaktust a vízzel - tanácsolja van der Merwe. "Ha az ember egy motorcsónak mögött úszik vagy vízisízik, úgy is könnyen juthat a szervezetébe a nem kívánt kórokozókból. Ha gyanítjuk, hogy kutyánk fertőzött víz közelébe került, és még hányásos tüneteket is tapasztalunk nála, minél előbb vigyük állatorvoshoz, mert korai felismerés esetén még megelőzhető a súlyosabb mérgezés."

Az állatbarátok jobban teszik, ha gumikesztyűvel védekeznek akkor is, ha kedvencük véletlenül kapcsolatba került a kékmoszattal szennyezett vízzel. Fontos tudni, hogy a kékmoszat más állatokat is megfertőzhet, például madarakat, őzeket, szarvasmarhákat és lovakat.


Forrás: MTI
2013. 08. 07.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés