2024. Március 29. péntek
Tombol a nyár, negyven fokhoz közelít a hőmérő higanyszála, éget a nap. Hogyan vigyázhat jobban magára ezeken a napokon?

Sokan úgy gondolják, hogy ha reggel bekenik magukat naptejjel, az elegendő védelmet nyújt egész napra. A napozószerek bár valóban lassítják az UV-sugárzás káros következményeit, de nem hárítják el azokat teljesen, és hatásuk az izzadás és fürdés következtében jelentősen csökken.

napozó nő, kánikula

Nagyon fontos tehát, hogy amennyiben hosszabb ideig tartózkodunk a napon, kétóránként újból kenjünk be magunkat, hiszen a nap ultraibolya sugárzása rendkívül erős, és bár sokan alábecsülik a veszélyt, de bőrkárosító hatású is lehet.

Valójában a bőrrákos esetek 90 százaléka az UV-sugárzással hozható összefüggésbe. Néhány jó tanács a napvédő szerek kiválasztásához:
• Válasszunk széles spektrumú UVA/UVB-védő terméket, mely legalább 15-ös faktorral (SPF) rendelkezik.
• Aki allergiás, annak ajánlott kémiai anyagoktól mentes szert vásárolni..
• Fél éves kor alatti gyermekeket lehetőleg ne tegyünk ki közvetlen napsütésnek.
• A fél és 12 év közötti gyerekeket 30-50 faktoros napvédő krémmel kenjük be.
• Amikor felvisszük a napozószert, ne felejtsük el az egész testünket bekenni talpunktól a nyakunkig.

A megfelelő fényvédő kiválasztása mellett fontos, hogy ne hagyjuk túlzottan felforrósodni testünket. Az izzadás a szervezet természetes hűtőrendszere, de egyben azt is jelenti, hogy következtében vízhiány léphet fel. Igyunk sok vizet, vagy sportitalt, hogy pótoljuk az elveszített folyadékot, illetve kerüljük a fárasztó testmozgást, amikor napon vagyunk.

Ha mégis a túlhevültség tüneteit észlelnénk magunkon (gyengeség, fejfájás, émelygés, gyötrő szomjúság, felfokozott pulzus), hűtsük le testünket hideg vízzel, szabaduljunk meg egy-két felesleges ruhadarabtól, vagy pihenjünk az árnyékban.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés