2024. Április 26. péntek
Minél nagyobb távolságok lefutására rendezkedik be a sportoló, annál jobbnak mondható a csontminősége, ami segít abban, hogy az öregedéssel járó csontsűrűség-csökkenés elkerülhesse.

A csontsűrűség voltaképpen csont ásványianyag-tartalmát jelenti. Egy egészséges felnőtt ember esetében ezt a szám a kortól, a nemtől, a származástól és az étrendtől függ. Ugyanakkor az arányon akár változtathatunk is, ha komoly életmódváltáson esünk át, amelynek a rendszeres testmozgás – kiváltképp a futás – is a részévé válik. A spanyol Camilo José Cela Egyetem friss kutatása szerint a rendszeres futás (10 km-es távoltól a maratoni távig) megváltoztathatja a calcaneus, a sarokcsont sarkantyú mechanikus tulajdonságait. Ennek feltérképezéséhez a csontsűrűséget számos tulajdonság alapján mérték.

A felmérés során 122 maratoni futó, 81 félmaratonra készülő és 10 km-es távot futó ember adatait vizsgálták, és eredményeiket a futással nem foglalkozó kontrollcsoport adataival vetették össze. „Kiderült, hogy a futók egyértelműen nagyobb csontsűrűséggel rendelkeztek, mint azok, akik sport helyett sokat ülnek, noha mindkét csoport tagjai hasonló korúak” – foglalta össze a lényeget a kutatást vezető Beatriz Lara. Az eltérés a férfi és női futóknál egyaránt kimutatható volt.


Forrás: Medipress
2016. 04. 28.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés