A prevenciós napon a klinikán dolgozó gasztroenterológusok, sebészek és dietetikusok várják az érdeklődőket, akiknek egy felfújható vastagbél-alagúton keresztül, interaktív módon mutatják be a betegséget: a polipokat, a daganatot és a fekélyt. Ezen keresztül hívják fel a látogatók figyelmét a szűrővizsgálat fontosságára.
A korai felismerés kulcsfontosságú
Dr. Szijártó Attila, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika igazgatója elmondta, a vastagbélrák sokszor jóindulatú polipok kialakulásával kezdődik, melyeket ha tünetmentes állapotban felismernek és eltávolítanak, azokból már nem tud kialakulni a rákos megbetegedés. Hozzátette: így a korai felismerés és korai eltávolítás a rákmegelőzés legbiztosabb módja.
Magyarországon 50 éves kortól évente javasolt a szűrés, egyéb kockázatok és tényezők esetében – társbetegségek, családi halmozódás – azonban már korábban, akár 40 éves korban el kell kezdeni azt.
A vastagbélrákszűrés első lépése a széklet rejtett vérvizsgálata, melyre minden esetben háziorvosi beutalóval lehet jelentkezni. Pozitív eredmény esetén úgynevezett colonoscopiát (vastagbéltükrözés) végeznek, amely már a jóindulatú elváltozásokat is kiszűri. A pozitív teszt eredménye nem jelent automatikusan daganatos megbetegedést, csupán arra hívja fel a figyelmet, hogy további kivizsgálás szükséges. Ezt a vizsgálatot egészséges egyéneknél 50 éves kor fölött 5 évente kellene megismételni.
A betegség leggyakoribb tünetei közé tartozik a véres széklet, az akaratlan fogyás, a székelési szokások megváltozása és a hasi görcsök. Ezeknek a panaszoknak a megjelenésével mindenképpen háziorvoshoz kell fordulni, aki a pácienseket további kivizsgálásra küldi.
Interaktív játékokkal és kvízzel várják a legkisebbeket is
Az egész napos figyelemfelkeltő programon az érdeklődők a kötetlen beszélgetések mellett azzal is megismerkedhetnek egy kivetítőn keresztül, hogy mit látnak az orvosok a colonoscopia vizsgálat közben. A gyerekekkel érkezők pedig interaktív játékokon, gyermekkvíz feladatokon keresztül ismerhetik meg az emberi szervezetet és az emésztőrendszert.
Március világszerte a colorectalis rákbetegségek megelőzésének nemzetközi hónapja, melynek hazai szakmai képviseletét a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika látja el.