2024. Április 30. kedd
A bél és az immunrendszer szoros együttműködése -  A máj és az immunrendszer, mint legjobb barátok -  A D-vitamin áldásos hatása -  Az immunrendszer éjjel aktívabb
Cikkünkben az immunrendszer csodálatos működésébe adunk bepillantást. Célunk annak tudatosítása, mit miért teszünk, ha az immunrendszer erősítésről beszélünk.

Az immunrendszer egy komplex, sejtekből, szövetekből, szervekből álló rendszer, amit úgy kell elképzelnünk, mint egy 0-24 órás személyes testőrt. Munkájában soha nincs szünet, mivel körülöttünk mindig van kórokozó, így folyamatosan akad dolga.

Az immunerősítésről sok szó esik, a receptet mindannyian pontosan ismerjük: egészséges táplálkozás, elegendő alvás, mozgás és stresszoldás jelentik a kőbe vésett szabályokat.

Immunrendszer1

A bél és az immunrendszer szoros együttműködése

Az immunsejtek 80% százaléka a belekben található, így ez a szerv az immunrendszer rendkívül fontos része. A 100 billió mikroorganizmus „életközösségéből” álló bélflóra gondoskodik arról, hogy a rendszer „olajozottan”, jól működjön. Ha az érzékeny egyensúly felborul, az immunrendszer nem képes minden betolakodón úrrá lenni, megbetegszünk. Táplálkozzunk egészségesen!

A máj és az immunrendszer, mint legjobb barátok

A máj értékes munkával járul hozzá az immunrendszer működéséhez: lebontja a vérben lévő baktériumokat, idegen anyagokat, elhalt sejteket. A máj immunsejtjei, az úgynevezett fagociták felelnek ezért a feladatért. A máj szükség esetén energiát is képes leadni az immunrendszernek. Kíméljük a májunkat!

A D-vitamin áldásos hatása

A D-vitaminnak nagy a befolyása az immunrendszerre, a szív-érrendszerre, a csontanyagcserére és a sejtnövekedésre. A „napfényvitamin” serkenti az immunrendszer működését és egyidejűlég csökkenti a fertőzésekkel szembeni kitettséget. A napfényhiányos téli hónapokban szükséges a D-vitamin pótlás, mivel élelmiszerekkel nehezen egyenlíthető ki a vitaminhiányos állapot.

 

Az immunrendszer éjjel aktívabb

Egyetlen szerv sem képes energia nélkül élni, az immunrendszer kiváltképpen nem. Nap közben az agy, az izmok az emésztőrendszer, a szervek használják fel a rendelkezésre álló energiát. Ha a bőr, bél, száj, nyálkahártya elsődleges gátja nem működik a betolakodó kórokozókkal szemben, az immunsejtek a vérrel az adott „helyszínre sietnek” és felveszik a harcot. Mivel a test egyfajta „vészhelyzet” állapotba kerül, a teljes energiát az immunrendszer működtetéséhez használja fel. Ezért jelentkeznek olyan betegségtünetek, mint fejfájás, fáradtság, izomfájdalom. Aludjunk legalább 7 órát!

 

 


Szerző: Tajnafői Éva
2022. 10. 28.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés