2024. Március 28. csütörtök
Gyenge záróizom, megnőtt nyomás -  Kellemetlen tünetek, súlyos következmények  -  Beteg és orvos együtt kezelheti a bajt -  Fogyasszunk gyógyteát! -  Tippek, tanácsok

A harmincéves Kata öt éve küzd a refluxbetegség rendszeresen jelentkező tüneteivel, amelyek az élet számos területén kellemetlenségeket okoznak neki. Figyelnie kell, naponta hányszor, mit és mennyit eszik-iszik, hogyan alszik, mennyire hat rá a stressz, mert ha nem vigyáz, hamar utoléri a „büntetés” mellkastáji irritáció, gyomorégés, fájdalom, égő-maró érzés formájában.

A reflux szó „visszafolyást” jelent. A betegség lényege, hogy a nyelőcső alsó szakaszán lévő záróizom, amely a gyomortól elválasztja, nem zár rendesen, vagy a megemelkedett hasűri nyomás miatt alulról is megnyílik, és a gyomorsavval kevert táplálék egy része visszaszivárog a nyelőcsőbe, irritálja, károsítja annak legalsó szakaszát. A rendszertelen étkezés, alkalmankénti „nagyevés” kedvez a reflux kialakulásának, hiszen a táplálékkal túlontúl megtöltött gyomor miatt megrövidül a záróizom, és a túl nagy mennyiségű táplálék fokozza is a gyomorsav termelődését.

Döbbenetes adat, hogy a magyarok több mint a fele találkozott már a reflux legjellemzőbb kellemetlenségével, a gyakori gyomorégéssel, a nyelőcsőben érzett savas ízzel, illetve szúró fájdalommal. Nem véletlenül növekszik világszerte az érintettek száma, mivel ez a betegség is egyike az ún. „civilációs gondoknak”, hiszen kialakulását elősegíti a modern, leginkább ülő életmód, a jelentős stressz, a túlsúly, a rostszegény táplálkozás, a káros szenvedélyek is.

Megnézem a Gyógyfű Reflux_GORB gyógyteáját>>>

Mindkét nemben és minden életkorban előfordulhat, a csecsemőktől a fiatalokon át az aggastyánokig. Sajnos, nagyon sokan bagatellizálják a tüneteket, egyszerűen csak az emelkedő életkoruknak vagy egyéb életkörülményeiknek tulajdonítják a panaszaikat, és nem fordulnak orvoshoz velük. Pedig nem kellene eltűrni a kellemetlenségeket, hiszen szakember segítségével kezelhetők, csillapíthatók, illetve odafigyeléssel, az életmód egészségesebbé tételével elkerülhetők lennének.

Reflux2

Gyenge záróizom, megnőtt nyomás

A nyelőcső alsó szakaszán lévő, gyűrű alakú záróizom általában zárva van, annyi időre nyílik meg, amíg a nyelőcső perisztaltikus mozgása által továbbított táplálék átjut rajta a gyomorba. A záróizom ellazulása, gyengesége illetve a gyomor felől ható hasűri nyomás felerősödése okozhatja a reflux jelenségét, vagyis azt, hogy az izomgyűrűn keresztül átszivárog a gyomorsavakkal keveredett gyomortartalom a nyelőcső alsó részéig.

A záróizom gyengeségét, lazulását okozhatja a rekeszizom sérve, és egyes gyógyszerek, asztmaellenes és szívgyógyszerek, altatók, nyugtatók tartós alkalmazása is, sőt, még bizonyos élelmiszerek, például a csokoládé, az alkohol is kiválthatják a gyengülését.

A hasűri nyomás megnövekedésének is több oka lehet: okozhatja egyszerűen túlevés, vagyis alkalmanként egy-egy, a szokásosnál nagyobb adag étel elfogyasztása, vagy emésztési zavar is, amikor a gyomorban felgyűlik az emésztetlen táplálék, és elhúzódik a belek felé továbbítása. Teljesen egészséges embereknél is megemelkedhet a hasűri nyomás terhesség, egy túl szoros ruha, lehajlás, súlyemelés miatt. A hasi (alma típusú) elhízás, és a görnyedt, ülő testtartás „tartósítja” ezt a problémát. Bizonyos betegségek (így például a köhögéssel, tüsszögéssel járó légúti betegségek) kísérőjelensége is lehet a hasűri nyomás megemelkedése.

Kellemetlen tünetek, súlyos következmények

Egy fiatal reflux-beteg, a harmincéves, vékony testalkatú Kata számolt be a tüneteiről. Öt éve küzd ezekkel a panaszokkal, a legjellemzőbb tünete a mellkastáji irritáció. „Amikor a gyomorsav elkezd visszaszivárogni, olyan érzés a nyelőcsövemnél, mintha hányingerem lenne, miközben a gyomrom nem is émelyeg. Súlyosabb esetben a gyomorszáj tájékától egészen a torkomig erős szúró, maró érzés, a csípős, savas, rossz ízű gyomortartalom egészen a szájüreg hátsó részéig eljut és irritálja, marja a nyelőcsövet, köhögésre ingerelve illetve nyelési gondokat okozva. Mozgásra érzékeny ez a tünetegyüttes, tehát ha felállok, megfordulok, akkor erősebb. Ilyenkor nem tudok vízszintesen feküdni, ezért kell magasított párnán aludnom éjszaka.

A reflux kellemetlenségei közé tartozik, hogy hiába imádok főzni, nem ehetek akármit, vigyáznom kell. Az én esetem nem tartozik a súlyosabbak közé, kézben tartható, de nekem is nagyon oda kell figyelni: kerülni kell a savat képző ételeket, így például a paradicsomot, hagymaféléket, fűszeres ételeket, narancslevet, kakaót, csokoládét, az alkoholt. Ezeken kívül nekem szinte azonnal kiváltja a gyomorégést minden olajos étel, különösen az olajos magvak. Vannak aztán olyanok (pl. petrezselyem, fokhagyma, sajtok, gomba, fűszeres húsok, majonéz, kelt tészták, stb.) amelyek nálam inkább csak akkor okoznak gondot, ha lefekvés előtt eszem őket - számolt be Kata.

Fontos tudni, hogy a reflux nem múlik el kezelés, életmódváltás nélkül, sőt, idővel egyre súlyosabb következményei lehetnek. A szájüregbe is eljutó gyomorsav tönkreteszi a fogzománcot, a fogak rohamos szuvasodását okozza, a nyelőcső nyálkahártyáján pedig sebeket, felmaródást, elfertőződve nyelőcső-gyulladást, hegesedést, elhanyagolva akár életveszélyes vérzést vagy rákos elváltozást is okozhat. Ezért az ismétlődő tüneteket tapasztalva érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, szakszerű segítséget, tanácsokat kérni.

Nem ritka az ún. „néma reflux” sem: ilyenkor a beteg nem is tud a záróizom-rendellenességről, miközben a savas irritáció miatt egyre gyakrabban jelentkeznek légúti problémái, rekedtség, köhögés, arc- és garatgyulladás, amelyek visszatérnek, és kezelésre nem vagy csak nehezen reagálnak.

Beteg és orvos együtt kezelheti a bajt

 Azok, akik hajlamosak rá, vagy már kialakult a refluxuk, két irányban védekezhetnek ellene: biztosítaniuk kell a gyomorszáj záróizmának minél tökéletesebb zárva tartását, illetve akadályozniuk kell a gyomorsav túltermelődését.

A reflux kezeléséhez hatásos savközömbösítő szerek (ezek némelyike vény nélkül is kapható), a termelődő gyomorsavat és annak nyálkahártya-irritációját csökkentő H2-receptor gátlók és ún. protonpumpa-gátló, illetve az emésztést serkentő szerek állnak rendelkezésre. Ez utóbbiak azért tehetnek jó szolgálatot, mert javítják a záróizom zárását illetve elősegítik, hogy a gyomortartalom hamarabb továbbhaladjon a belek felé.

Az alapos szakorvosi vizsgálatra enyhébb tüneteknél is tanácsos sort keríteni, a súlyos esetekben, felmaródás, nyelőcsőszűkület, hegesedés, stb. kialakulásakor pedig olykor műtéti megoldásra is szükség lehet. Ám a szakorvosi, gyógyszeres kezelés mellett illetve megelőzésképpen mindenképpen szükség van a beteg együttműködésére, átgondolt életmód-reformjára is.

Meg kell figyelni (célszerű fel is jegyezni), hogy az illetőnél milyen élethelyzetben, illetve milyen ételek fogyasztása után jelentkeztek illetve erősödtek fel a reflux tünetei. Ezek ugyanis igen nagy egyéni változatosságot mutatnak. Általában azok az ételek segítik elő a reflux kialakulását, amelyek fűszeresebbek, zsírosabbak, nehezebben, lassabban emészhetőek, mert ezek több ideig telítik a gyomrot. A kisebb adagokban érkező, könnyebben emészthető ételek gyorsabban továbbhaladnak a belek felé. A záróizmot ernyesztő hatásúak, illetve növelik a termelődő gyomorsav mennyiségét, ezért kerülendők a különböző élvezeti szerek, így az alkohol, a kávé, a tea, a cigaretta is. Van, aki a szénsavas italokat sem fogyaszthatja a savasságuk és a puffasztó hatásuk miatt. Azokkal az ételekkel is jobb csínján bánni, amelyekben természetes savak találhatóak, így az erjesztett, ecetes savanyúságokkal, gyümölcslevekkel, kávéval, kólával, fekete teákkal is.

A népi gyógyászat hagyományaiból nem árt ismerni azokat az emésztést segítő, savsemlegesítő, gyulladáscsökkentő gyógy- és fűszernövényeket, amelyek enyhébb esetekben szintén megkönnyebbülést szerezhetnek, például a kamillát, a bojtorján- és a pitypanggyökeret, a cikóriát, az ezerjófüvet, a fekete ürömöt, a kakukkfüvet.

Refluxgorb2

Fogyasszunk gyógyteát!

Figyelmükbe ajánlunk egy nagyszerű gyógytea-keveréket, ami kiegészítő terápiaként alkalmazható. A főétkezések között, naponta háromszor kortyolgassunk el egy-egy csészével. A Gyógyfű REFLUX-GORB teája olyan gyógynövényekből készült, amiknek hatásosságát humán klinikai kísérletek is igazolják, tehát ha gyógyteával szeretné enyhíteni a problémát, a Gyógyfű teája erre tökéletes.

Megnézem a Gyógyfű Reflux_GORB gyógyteáját>>>

A 35 éve működő Gyógyfű kft. a természet tiszta erejét kínálja Önnek. A legmagasabb minőségű, GMP rendszerben készülő, hagyományos gyógyteák, gyógynövények széles választékából mindenki talál kedvére valót.

Tippek, tanácsok

A várandós kismamáknál, előrehaladott terhességnél is kialakulhatnak refluxos tünetek, mert a növekvő magzat megemeli a gyomorra illetve a nyelőcső záróizmára ható hasűri nyomást. Ezek a panaszok azonban a szülés után többnyire megszűnnek, addig pedig ugyanolyan elővigyázatossági szabályok betartására lehet szükség, mint a refluxbetegeknek.

Néhány ezek közül: szerencsésebb inkább naponta többször (akár 5-6-szor is), de kevesebbet enni, így nem „üli meg” a gyomrot a túl nagy adag étel.

Minden érintettnek ismernie kell a saját „tilalmi listáját”, melyek azok az ételek, amelyek kiváltják a tüneteket. Például van, aki a limonádét sem ihatja meg, más betegnek meg kifejezetten jót tesz az enyhén citromos ital, vagy a nem túl szénsavas üdítő.

Megnézem a Gyógyfű Reflux_GORB gyógyteáját>>>

Az sem mindegy, hogyan eszünk: az alaposan megrágott étel jobban keveredik a lúgos kémhatású nyállal, így könnyebben, gyorsabban emészthető, nem terheli a gyomrot.

A megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre is figyelni kell. A gyomorsav túltermelődése esetén a tej, a sovány tejtermékek, a lágy tojás, a keksz, egy evőkanál zabpehely vagy búzadara, főtt vagy héjában sült burgonya enyhítheti a leghamarabb a gyomorégést.

A vízszintes testhelyzetben könnyebben alakul ki a visszaszivárgás, ezért éjszaka magasabb párnát érdemes használni, vagy tanácsos néhány centivel megemelni az ágy fej felőli végét.

Közvetlenül étkezés után, teli gyomorral még nem jó lefeküdni, de megerőltető sporttevékenységet végezni sem: legjobb egy könnyű kis séta ilyenkor. Ha pedig testedzésre kerül sor, akkor ki kell tapasztalni, melyik az a mozgásforma, amelyik nem befolyásolja a refluxos tüneteket. A görnyedt testtartású kerékpározás, evezés, a felülések, a hasűri nyomás növekedésével járó súlyemelés, vagy az „ugrálós” edzésformák nem refluxosoknak valók. Ugyanakkor a túlsúlyosak számára, különösen ha a felesleges kilók inkább a has körül rakódtak le, a reflux egy újabb ok a fogyókúra mielőbbi elkezdésére, hiszen a refluxhoz kötődő panaszai is enyhülni fognak a testsúly normalizálása után.

Rosszul járnak viszont azok, akik a karcsúságot (illetve annak látszatát) szűk ruházat, szorosra húzott öv, merev hasfűző segítségével akarják elérni, mert ezek a ruhadarabok is kiválthatják a záróizom megnyílását, a jellegzetes tüneteket. Nem könnyű, de lehetőség szerint kerülni kell a nagy stresszt, ugyanis az idegesség is a „gyomorra megy”: fokozza a savak termelődését. Mivel pedig a nyugtatók a záróizom tónusát is rontják, ezért ajánlatosabb természetes feszültségoldó technikákat bevetni: mozgás, relaxálás, meditáció, légzőgyakorlatok segíthetnek.

 

SZPONZORÁLT TARTALOM 



Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés