2024. Május 27. hétfő

válaszok: szülész, nőgyógyász

Dr. Petróczi István szülész-nőgyógyász szakorvos válaszol


P3 és HPV

36 éves leszek januárban, van egy 9 éves nagyfiam. Nemrég mentem ismét férjhez, és szeretnénk babát. Áprilisban voltam a szokásos rákszûrésen, ahol P3-as lett az eredmény. Ezt 3 hónap múlva megismételve az eredmény nem változott. Ezután a nyáron HPV-tesztet is kért a nõgyógyászom, ami szintén pozitív lett, a papíron az állt, hogy kockázatos kategória. Mivel azonban a többi orvossal megkonzultálva ez állítólag nem mutatott olyan koncentrációt, amely azonnali szövettani vizsgálatot indokolt volna, ismételt citológia várt rám. Ez az õsz folyamán megtörtént, és sajnos ismét P3 lett.

Orvosom ekkor már azt ajánlotta, hogy megnyugtatásképpen kellene egy szövettani vizsgálatot csinálni, méhkaparás, illetve a méhszájon lévõ seb (ez egyébként már évek óta látható a rákszûrésekkor, de nem igényelt beavatkozást) kivágása eredményeként. A mûtét október végére volt tervezve, azonban köhögésem és megfázásom miatt az altatási kockázatra tekintettel ez elmaradt. Azóta viszont a férjemmel azért éltünk házas életet és mivel félidõben voltam, nincs kizárva a terhesség kialakulása sem. Kérdésem: jelenthet-e kockázatot az esetleges terhesség, illetve ilyen esetbe milyen lehetõségek vannak a szövettani vizsgálatra, az állapot ellenõrzésére.

V. Mónika



A tankönyv szerint a P3-as citológia feltétlen tisztázásra szorul, s csak utána lehet terhességet vállalni. Javaslom sürgõs tisztázást, higgye el, ezt komolyan kell venni, s ne tegye orvosi közvéleménykutatás tárgyává, hanem még karácsony elõtt végeztesse el! Javaslom olvassa el honlapomon írt írásomat. (Ha a címre kattint, megnyílik.) Ha megkeres, szívesen segítek.

Dr. Petróczi István




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés