2018. Július 13. péntek

A hipoglikémia

A vércukorszint hirtelen leesése okozta rosszullét
1 . oldal
A hipoglikémia tünetei -  Teendők hipoglikémia esetén
Ha a vér cukortartalma hirtelen a normális érték alá csökken, gyorsan kialakulhat az ún. hipoglikémia állapota. Leggyakrabban a cukorbetegségben szenvedőket fenyegeti ez a veszély.

Nagyon fontos, hogy a beteg az inzulininjekció után egyen, különben könnyen bekövetkezhet a rosszullét. A cukorbetegek általában tudnak betegségükről, s azt is tudják, mi a teendő vészhelyzetben. Ha azonban gyorsan lép fel a rosszullét és tudatzavar vagy eszméletlenség kíséri, az Ön segítségére is szükség lehet.

A hipoglikémia tünetei

• éhségérzet, szédülés, gyengeség
• reszketés, izomremegés, hideg izzadás
• szorongás, gyors, erős pulzus
• megváltozott vagy agresszív viselkedés
• homályos látás
• fejfájás
• koordinálatlan mozgás

Teendők hipoglikémia esetén

Legfontosabb teendő a vércukorszint gyors megemelése. Segítsen a betegnek leülni vagy lefeküdni, és mielőbb adjon neki cukros italt, cukrot, csokoládét, egyéb édes ételt. Hagyja pihenni, míg teljesen jól nem érzi magát, majd kérjen orvosi segítséget. Ha állapota nem javul, tájékozódjon, lehet-e más oka a tudatzavar, remegés stb. fellépésének.

Ha a hipoglikémiás beteg eszméletlen, azonnal értesítse a mentőket (telefonszám: 104), de azok megérkezéséig is biztosítson átjárható légutakat azáltal, hogy megemeli a segítségre szoruló állát és enyhén hátrahajtja a fejét. Ellenőrizze a légzési és pulzusadatokat. Kielégítő légzés esetén fektesse a beteget stabil oldalfekvő testhelyzetbe az ábra szerint.

hipoglikémia, vércukorszint
2006. 09. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés