Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://www.vital.hu)

Hogyan vegyük rá a gyerekeket a fogmosásra?

Minden életkorban elengedhetetlen a helyes szájápolási rutin alkalmazása

A megfelelő szájhigiénia nemcsak az egészséges mosoly, hanem az általános egészségi állapot megőrzésének is egyik legfontosabb alappillére. A rossz szájhigiénia különböző góc betegségeket, gyulladást okozhat a szervezetben, ami hatással lehet a közvetlen környezetünkre és a társas kapcsolatokra egyaránt. A szájüreg helyes ápolását már kisgyermekkorban érdemes elsajátítani.

A nem megfelelő szájhigiénia nemcsak fogászati problémákat okozhat, hanem a következményei hatással lehetnek az immunrendszerre is. A mindennapi jóléthez ugyanakkor elengedhetetlen az egészséges immunrendszer, ennek megőrzésében pedig a kulcs a prevenció, amely a szájápolással kezdődik.

“A megfelelő szájhigiénia nemcsak a fogak és az íny egészségét őrzi meg, hanem hozzájárul a teljes szervezet jó állapotához is. A szájban jelen lévő gyulladások – például a fogágybetegség – összefüggésbe hozhatók szív- és érrendszeri betegségekkel, cukorbetegséggel és koraszüléssel is. Az egészséges száj tehát hatékonyan csökkenti a szervezetben jelenlévő gyulladásos terhelést” - mondta Dr. Dergez Márk.

A mindennapi rutin kialakítása a szülők kötelessége, fontos, hogy tudatosítsák a gyerekekben a szájhigiénia fontosságát.

„Ez a tanulási folyamat persze nem egyszerű feladat. Szülőként kénytelenek vagyunk különböző praktikákat bevetni a siker érdekében. De a mindennapi kihívás legfőbb célja, hogy a gyerekek megértsék, miért is van nagy szükség a megfelelő szájápolásra” – emeli ki Ferenczi Eszter dentálhigiénikus.

“Sok szülő túl későn kezdi el a fogmosást, vagy nem megfelelő technikával végzi azt. Gyakori hiba, hogy engedik az éjszakai cumisüveges etetést cukros itallal, ami súlyos fogszuvasodást okozhat. Az is probléma, ha kizárólag a gyermekre bízzák a fogmosást, mivel 6-8 éves korig szükséges a szülői segítség. A legjobb módszer a játékos megközelítés: válasszunk színes, mesefigurás fogkefét, használjunk gyermekbarát ízű fogkrémet, és vezessük be a fogmosást közös családi rituáléként. Különösen hasznos lehet egy olyan modern eszköz, amely valós idejű hangos visszajelzést ad a gyerekeknek fogmosás közben, és látványos, tanulságos fogmosási riportokat is készít – így nemcsak segít a helyes technika elsajátításában, hanem játékos módon motivál is. Fontos a dicséret, a pozitív megerősítés, illetve hogy a szülő is példát mutasson. Használhatók fogmosásra buzdító dalok, mesék vagy applikációk is” - tette hozzá Dr. Dergez Márk. A fogorvostól nem kell félni! Minden gyermek más és minden korban máshogy kell kommunikálni a gyerekekkel. Vannak, akik próbálják valamilyen jutalomhoz kötni, ha a gyerek ügyesen fogat mos, van, aki a példamutatást tartja a leghatásosabb útnak és közös élménnyé teszi a helyes fogmosás bemutatását, és van, aki próbálja mesébe foglalni és így elmagyarázni a fogmosás fontosságát.

„Gyakran tapasztalom rendelői munkám során, hogy a szülő a fogászati beavatkozásokra magával viszi a gyereket, hogy ismerkedjen a környezettel, ne érje váratlanul amikor majd neki kell egyszer a székbe ülni. Ilyen esetekben a szakdolgozók játékos módon próbálják bemutatni a gyermek számára, hogy milyen eszközökkel dolgoznak és hogy nem kell félni a beavatkozásoktól. Gyakran előfordul, hogy az első tejfogak megjelenése után elviszik a szülők szűrővizsgálatra a gyereket a fogorvoshoz. Ez elsőre ijesztő élmény lehet a kisgyermek számára, de ha a procedúra az első fájdalmas probléma előtt megszokottá válik, sokkal gördülékenyebb tudnak majd lezajlani az első komolyabb beavatkozások” – hangsúlyozta Ferenczi Eszter.

A szakértő felhívta a figyelmet arra is, hogy ha elszíneződést, szürkülő vagy feketedő tejfogat látnak a szülők a gyerek szájában, ha nem akar rágni vagy kerüli az étkezést, az ínye piros, gyulladt, esetleg vérzik fogmosáskor, minél előtt fogorvoshoz kell fordulni!

“Figyelmeztető jel lehet a rossz lehelet, fogérzékenység, az ínyvérzés vagy az, ha a gyermek kerüli a rágást, panaszolja az evést. Fehér vagy barna foltok a tejfogakon szintén utalhatnak kezdődő szuvasodásra. Ha a gyermek ujjszopással, szájlégzéssel vagy fogcsikorgatással él, az is fogorvosi vizsgálatot indokolhat” - mondta Dr. Dergez Márk. Felnőttként is jól jön a támogatás Felnőtt embereknél is gyakori, hogy rettegnek a fogorvosi székben. A szakértő szerint ezek a páciensek javarészt gyerekként traumának élték meg a fogászati beavatkozásokat és ez később is komoly hatással van az életükre.

„Sokan nem szeretnek szűrővizsgálatokra járni és csak akkor szánják rá magukat, hogy felkeresik a fogorvost, ha már komoly a baj. Ilyenkor előfordul, hogy már csak nagyobb beavatkozással és tetemes költségekkel lehet orvosolni a problémát, ez pedig csak súlyosbítja a rossz élményt” – számolt be róla Ferenczi Eszter.

A szónikus fogkefék szakértője úgy véli, fogmosással kapcsolatos rossz élményt akár otthon is átélhet egy gyerek, ha nem megfelelő a választott nevelési módszer.

„Ha a fogmosási rutin kialakítása kényszerré válik a gyerek számára vagy egy hisztis-sírós próbálkozás alkalmával, nem megfelelő fogmosási módszert alkalmazva vérezni kezd a fogínye, a látvány megijesztheti a gyereket” – tette hozzá a dentálhigiénikus. Van barátságos és hatékony megoldás “Az elektromos és szónikus fogkefék különösen hasznosak lehetnek kisgyermekeknél és időseknél, akiknek finommotoros képességei még nem vagy már nem optimálisak. A szónikus technológia kíméletes, mégis hatékony tisztítást biztosít, segíti a lepedék eltávolítását nehezen elérhető helyeken is és segíti a lepedék eltávolítását nehezen elérhető helyeken is. Az olyan hordozható szájzuhanyok, ideálisak lehetnek útközbeni használatra is: karcsú kialakításuk és nagy frekvenciájú pulzálásuk révén hatékonyan távolítják el az ételmaradékokat, akár kirándulás vagy utazás közben is” - nyilatkozta Dr. Dergez Márk fogorvos.

A minőségi elektromos fogkefék rendkívüli módon megkönnyíthetik a szülők dolgát a helyes fogmosási módszer bevezetésében.

„Ezeknek az eszközöknek a segítségével rezgő mozgásokkal, játékos módon, pozitív élményként élhetik meg a gyerekek a fogmosást Az olyan típusok, különösen hatékonyak ebben: testreszabható animációik és játékos statisztikáik révén a gyerekek szívesen és önállóan is elvégzik a napi rutint” – tette hozzá Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Az olyan innovatív termékek, minden életkorban segítenek a helyes fogmosási rutin alkalmazásában, legyen szó kisgyermekről, felnőttről vagy időskorú felhasználóról.”

A jó szájhigiénia nem luxus, hanem az egészség megőrzésének alapvető eszköze. A szónikus fogkefék pedig megkönnyítik ennek mindennapi megvalósítását, életkortól függetlenül.

A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://www.vital.hu/minden-eletkorban-elengedhetetlen