Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://www.vital.hu)

Furcsa eltérés a fogamzásgátlót szedő kövér nőknél

A hormonális fogamzásgátló szerek alkalmazásakor a túlsúlyos és kórosan elhízott nők esetében alacsonyabb a terhességmegelőző hormonok szintje, mint normál súlyú társaiknál, azonban a hatásuk ugyanúgy érvényesül.

Az Amerikai Tervezett Szülői Szövetség és a Családtervezési Társaság közös kutatása során kifejezetten a túlsúlyos és a kóros mértékben elhízott nők különféle fogamzásgátlási módszereinek biztonságosságát és hatékonyságát vizsgálták. Az 20-39 éves amerikai nők közel egyharmada túlsúlyos és túlnyomó többségük használ valamilyen fogamzásgátlót, mondta Dr. Vanessa Cullins, az Amerikai Tervezett Szülői Szövetség orvosi ügyekért felelős alelnöke.

A vizsgálati eredmények elemzése során kiderült, hogy a terhességmegelőző hormonok szintje jelentős eltérést mutatott a normál súlyú és a túlsúlyos nők között, akik az Implanon nevű hormonális fogamzásgátló implantátumot használták. A 30-as, vagy magasabb testtömeg-indexszel (BMI) rendelkező túlsúlyos, vagy kórosan elhízott nők körében a hormonszint átlagosan 31-54 százalékkal alacsonyabbnak bizonyult a normál súlyú nőkhöz viszonyítva, mondta Dr. Melissa Gilliam, a tanulmány szerzője, a Chicagói Egyetem nőgyógyász professzora. 

A Családtervezési Társaság kutatói azonban leszögezték, hogy a vizsgálatok során arra nem derült fény, hogy a fenti fogamzásgátló módszert alkalmazó túlsúlyos nők nagyobb valószínűséggel esnek-e teherbe, tehát valószínűleg az ő esetükben is hasonló mértékben hatásos a fogamzásgátlás.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://www.vital.hu/fogamzasgatlo-tulsuly