2024. Március 29. péntek

válaszok: szex, pszichiátria

Dr. Vizi János szexológus, pszichiáter válaszol


Féltem a fiamat
Volt férjemtől (akinek édesanyjáról már több alkalommal is kiderült, hogy sajnos ideggyenge) született a több mint 12 éves fiam.
Az elmúlt nyolc évben a volt férjem egy nagyon kedves lánnyal, Renátával élt együtt, akit én is igen megkedveltem, mondhatnám, baráti a viszonyunk. A fiam évek óta másra nem vágyott, mint arra, hogy az apukájával éljen, mert meg volt győződve arról, hogy ott neki jobb. Több mint egy évvel ezelőtt egy csúnya veszekedést követően elhívtam az apját, és átadtam neki a gyermeket... a szívem szakadt bele.
A volt férjem – Renáta elmondása szerint – megközelítőleg egy hónappal ezelőtt beleszeretett egy másik nőbe, Orsolyába. Ez még nem lenne baj, ettől nem ijednék meg, bár Renátát sajnálom, mert ennyi együtt töltött év után nem ezt érdemelné, főleg, hogy a volt férjem sem egy egyszerű eset. Iszonyatos hangulatváltozásai vannak, amiket számomra lehetetlen volt követni. Az új nő – szintén Renáta elmondása szerint – skizofrén. Többször elájult, hallucinációi voltak, ezért orvoshoz vitték, ahol ezt a diagnózist állították fel. A lány nem akart beletörődni ebbe, és természetgyógyászhoz fordult, aki azt mondta, nem skizofrén, hanem médium, és az angyalokkal társalog.
Volt férjem meg van győződve arról, hogy ez így igaz, és ez az Orsolya nevezetű hölgyemény elkezdte "kezelni" őt. Gyertyák, füstölők, hókusz-pókuszos csiribirik, összeérintett tenyérrel, visszafogott hangon történő társalgás... állítólag ez jellemzi mostanában a fiam apját. Rémisztő, ismervén, hogy milyen ember is valójában.
Most odáig fajult a dolog, hogy hétfőn a fiamat is szeretné elvinni ehhez a nőhöz, hogy kezelje őt is. Én nem vagyok nyugodt, mert bár nem hagyatkozhatok másra, mint arra, amit Renáta mond, nem igen vagyok meggyőződve arról, hogy egészséges dolog az, amit a fiammal akarnak művelni. Persze minderről nem a volt férjem beszámolójából tudok, hanem Renátától, így nem támadhatom le azzal, hogy meséljen nekem végre, mi is ez az egész. Mit tehetnék? Van okom félni? Árthat valahogy a fiamnak? Renáta szerint a volt férjem teljesen megváltozott, folyton "szeret" mindenkit, mindig mindenkit, egy hangos szava nincs, csak mosolyog, mint akinek elment az esze. Jobb lenne, ha visszavenném onnan a fiamat, és nem engedném ezeknek a lükéknek a közelébe?
Nem azt mondom, hogy nem jó, ha egy embernél csillapodnak, vagy elmúlnak a hangulatváltozások... de azt sem tartom túl normális jelenségnek, ha ezek egyik pillanatról a másikra tűnnek el, és látszólag gyökeres változáson megy keresztül az az ember, aki előtte nem tudott uralkodni magán, aki semmivel és senkivel nem törődött, ha épp rossz kedve volt. Félek.
A fiammal való kapcsolatom egyébként is elég labilis, pedig úgy 6 éves koráig semmi problémánk nem volt. Jártunk nevelési tanácsadóban is úgy két évvel ezelőtt, ahol a vezető pszichológus azt mondta róla, hogy nincs vele semmi baj. Én ezt azért cáfolnám. Mindettől függetlenül félek. Féltem a gyereket, és nem akarom, hogy az ő maradék józan eszét is becsavarják egy vastag, vizes lepedőbe, hogy onnan már soha szabadulni ne tudjon.
Kérem, segítsen, ha tud, nyugtasson meg, vagy adjon tanácsot, mit tehetnék? Türelmetlenül várom válaszát,
Sz. Szilvia



Nagyon nehéz problémákat vetett fel… Valószínűleg a problémák gyökere a nem megfelelő szülői együttműködésben és a gyermekkel való „félrecsúszott” kommunikációban keresendő. Nagyon nem szerencsés – bár sajnos, nem ritka – módszere a konfliktusok kezelésének, hogy az elvált szülők ilyenkor ad hoc módon „telepítik” egyik szülőtől a másikhoz a gyereket, gyakran ismételten is. „Távdiagnózist” adni a leírtak alapján nem lehet. A Orsolyáéhoz hasonló viselkedés hátterében lehet szkizofrénia, vagy azzal rokon pszichotikus állapot, de éppúgy magyarázhatja mindezt vallásos-„spirituális” eredetű megszállottság is. Mindkét esetben előfordulhat, hogy mindez „átragad” a partnerre is. Szkizofréniánál folie à deux alakulhat ki, amikor a partner pl. ugyanazokat a téves eszméket kezdi hangoztatni, mint a beteg, stb. A másik eset még gyakoribb – a partner is „megtér, „megvilágosodik”, stb.
Egyszerű jogi megközelítésben főszabályként a két szülő válás után is közösen gyakorolja a szülői felügyeleti jogokat. Ha ez Önöknél is így van, akkor a volt férje nem dönthet egyedül a gyermeket érintő ilyen fontos kérdésekben – ha nem tudnak megegyezni, és nagyon veszélyesnek tűnnek a folyamatok, akkor a gyámhatósághoz, illetve végső fokon akár bírósághoz is fordulhat. Előtte célszerű lenne megpróbálkozni elmélyíteni a kommunikációt a volt férjével – lehetőleg Orsolya jelenléte nélkül. Amennyiben ketten nem jutnak eredményre, hasznos lehet szakember – pszichológus, családterapeuta – bevonása.
Dr. Vizi János




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés