2024. Április 19. péntek

válaszok

Dr. Jakab Csilla belgyógyász válaszol


Alkoholizmus

AZ ORVOS VÁLASZOL Válasz

Alkoholizmus

Tisztelt Doktornõ/Úr!

A problémám: alkoholista vagyok /saját megítélésem szerint/ 33 éves koromra elértem egy olyan szintet, mely más embernek /anyagilag/ csak az álmában létezik. Ehhez rengeteg munka és kitartás kellett. Sajnos a kitartást a munkám közben elfogyasztott alkoholos italok biztosították /napi 18 óra munkaidõ/. Az utóbbi idõban mérsékeltem az alkoholfogyasztásomat, de melllékhatásként reggelente epét hányok, nem bírok egész nap enni, éjszaka rémálmaim vannak, reggel remeg a kezem. /Ha szõlõcukrot eszem, akkor elmúlik, szesztõl nem!/ Kérem tanácsát, segítségét!

Köszönöm!

Sz. K.

Kedves Fiatalember!

Nagyon õszintén leírta a problémáját, s ezt jól tette. Valóban segítségre van szüksége, hiszen az alkohol súlyos pusztításokat okoz a szervezetben. Nemcsak az idegrendszeri-pszichiátriai elváltozásokra gondolok, hanem belsõ szervi eltérések is kialakulnak: súlyos májbetegség, vérszegénység, a vérlemezkék számának csökkenése, sárgaság, hasnyálmirigy gyulladás, kezdetben esetleg cukorbetegség, majd alacsony vércukor, a testsúly elvesztése, lefogyás a has növekedésével a májbetegség elõrehaladott stádiumában, visszerek kialakulása a nyelõcsõben, mely súlyos vérzéseket okozhat, nyelõcsõ-gyomor-nyombélfelmaródás-fekély, stb.

Az idegrendszeri-pszichiátriai elváltozások közül fontos a delírium, de az alkohol hiányában a kézremegés, szédülés, hányinger, rossz közérzet, verejtékezés, stb. Amit tudnék tanácsolni: feltétlenül kérjen orvosi segítséget, hiszen a leírása alapján abszolút hozzászokás alakult ki. A Dél-Pesti Kórházban hívja fel Dr. Fodor Miklóst, Õ foglalkozik hasonló esetekkel. Ha van a Doktor Úrnak magánrendelése, inkább ott keresse fel, bár lehetséges, hogy be kell feküdnie az osztályra. (Sajnos ezek az osztályok nem valami bizalomgerjesztõk.) Az osztályos felvételre azért van szükség, hogy az elvonás kapcsán jelentkezõ tüneteket gyógyszeres segítséggel tudják enyhíteni.

Amint le tudott szokni, stabil az állapota, akkor is tartson fenn a kezelõ orvosával ambuláns kapcsolatot, mivel ezután gyakran visszaesnek, s az ilyen irányú kontroll is talán ez ellen dolgozik.

Amint jobban van, belgyógyászati kivizsgálása is szükséges (vérvétel, esetlegesen gyomorvizsgálat, ultrahang!).

Még fiatal a szervezete, talán nem alakultak ki visszafordíthatatlan eltérések!

Mielõbb jelentkezzék a kezelésre!

Amit addig is tud tenni: fogyasszon magas kalóriatartalmú ételeket, cukros dolgokat, s esetleg kezdje csökkenteni az alkohol mennyiségét!


Dr. Jakab Csilla




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés