2024. Március 28. csütörtök
Szinte nincs is olyan kismama, aki szülés után ne küzdene nagyfokú fáradtsággal, sőt, az sem ritka, amikor az illető depresszióba zuhan (szülés utáni depresszió). Azonban érdemes tudni, hogy mind a kimerültség, mind a rossz hangulat postpartum pajzsmirigygyulladásra is utalhat. Hogy mit kell tudni az állapotról, azt dr. Koppány Viktóriától, a Budai Endokrinközpont endokrinológusától tudtuk meg.

Aktiválódó immunrendszer

A várandósság során az immunrendszer védekező képessége némileg csökken, hogy a magzat ki ne lökődjön a szervezetből. Szülés után azonban az immunrendszer aktivizálódása fokozódik, melynek hatására egy éven belül pajzsmirigygyulladás lángolhat fel. A zavar alul-és túlműködést is generálhat (sőt, válthatják is egymást), bár az esetek többségében a pajzsmirigy fokozott hormontermelésével találkozni. Hogy kinél fog kialakulni a probléma, előre nem tudni biztosan, ám a családban előfordult pajzsmirigyzavar, a magas ATPO szint, valamint a diabetes megnövelik a rizikót.

Fáradtság, hajhullás és depresszió- mind figyelemfelhívó jel lehet

Amennyiben a kismama krónikus fáradtságot, depressziót, fokozott hajhullást és hirtelen nagyobb testsúlybeli változásokat tapasztal, úgy érdemes szülés utáni pajzsmirigygyulladásra gyanakodni! Bár ezen tünetek betegség nélkül is megjelenthetnek az újdonsült anyukáknál, ám ha már zavaró méreteket ölt, akkor laborvizsgálattal célszerű megbizonyosodnia T4, T3, TSH és ATPO szintjéről! Szakorvos javallatára mindezeken kívül a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatát is el kell végezni, ahol szemügyre lehet venni a szerv szerkezetét, felépítését, állapotát- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

Gyógyszerre is szükség lehet

Bár vannak esetek, amikor a probléma magától megszűnik, ám olykor előfordulhat, hogy gyógyszeres kezelésre van szükség. Ez természetesen semmilyen káros hatással nincs sem a babára, sem a tejtermelésre. Terápia akkor indokolt, ha a panaszok zavaróak, kihatnak a mindennapokra, a baba körüli teendőkre, valamint akkor, ha egy év után is fennáll pajzsmirigygyulladás. A gyógyszeres kezelés kb. fél év után elhagyható, viszont előfordulhat az is, hogy a probléma következtében golyva vagy más pajzsmirigyzavar lépett fel- ekkor további terápiára van szükség! Érdemes tudni, hogy szülés utáni pajzsmirigygyulladás esetén a plusz jód bevitelét lehetőleg kerülje (a gyulladás és az autoimmun folyamatok fellángolhatnak), ám a szelén fogyasztása hozzájárulhat a javuláshoz.


Forrás: Budai Endokrinközpont www.endokrinközpont.hu
2018. 01. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés