2024. Április 20. szombat
A legfrissebb kutatási eredmények alapján az egyik életveszélyes kórházi szuperbaktérium fertőzése hatékonyan kezelhető egészséges emberekből származó, fagyasztott székletet tartalmazó kapszulával.

A Clostridium difficile (C. difficile) bélfertőzés különösen az idős emberek esetében lehet életveszélyes. Amerikai kutatók azonban rájöttek, hogy egészséges donorok székletéből származó normális baktériumok bevezetésével a betegek bélrendszerébe helyre lehet állítani a betegekben a C. difficile egyensúlyát, és ezáltal el lehet érni a gyógyulást. A bostoni Massachusettsi Általános Kórház szakértőinek húszból tizennyolc beteget sikerült kikezelniük a hasmenésből, és javítani állapotukat.

Egészséges emberekben a C. difficile baktérium ártalmatlanul van jelen a bélrendszerben. A rettegett fertőzés akkor alakul ki, ha az antibiotikumok felborítják a bélrendszerben lévő baktériumok egyensúlyát. Ilyenkor a fertőzések ellen védő természetes baktériumok megtizedelődnek, miközben a C. difficile elszaporodik. Ennek eredményeképpen súlyos hasmenés alakul ki, amely végzetes szövődményekkel járhat.

Az új kutatás egy 2012-es brit kutatásra épít, amelyben széklet-átültetés alkalmazásával állították helyre a bélrendszer baktérium-egyensúlyát C. difficile fertőzésben szenvedő egerekben. Ez a módszer azonban invazív volt, és az emberi betegek esetében problémákat vetett fel. Az új kutatásban a szakértők egy olyan módszert dolgoztak ki, mely során egészséges székletmintákat lehet lefagyasztani, hogy ezeket kapszulákba zárják, amelyeket a betegek lenyelhetnek. A kísérletben 20 beteg kapott 30 kapszulát, amelyek egészséges donoroktól származó bélbaktériumokat tartalmaztak. A cél az volt, hogy a betegségokozó baktériumokat ártalmatlan baktériumtörzsekkel helyettesítsék.

Az eredmények azt mutatták, hogy húszból tizennégy betegben nyolc hét alatt sikerült meggyógyítani a hasmenést. A maradék hat beteg esetében, akik nem mutattak javulást, megismételték a kezelést, így közülük négy végül szintén meggyógyult. Az eredmények azért számítanak jelentősnek, mert a C. difficile ellenálló az antibiotikumokkal szemben. A Journal of the American Medical Association szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerzői azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy eredményeiket nagyobb szabású kutatásokkal is meg kell erősíteni, és ki kell vizsgálni a kezelés hosszú távú biztonságosságát és hatékonyságát.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés