2024. Március 28. csütörtök
Egy nemrégiben megjelent kutatás szerint a prosztata eltávolítása daganatos megbetegedés esetén nem javítja a betegek túlélési esélyét. A műtéttel kezelt férfiak 7,4%-a hal meg a betegsége miatt, míg a műtétet nem vállalók 11,4%-a. A két csoport közti különbség azonban nem bizonyult szignifikánsnak és mind a vizelettartási problémák, mind az erektilis és szexuális diszfunkciók gyakoribbnak bizonyultak a kés alá fekvők csoportjában.

„A prosztatarák diagnózisával szembesülő férfiaknak manapság jobb hosszútávú kilátásai vannak, amennyiben a szoros megfigyelést választják kezelésként” – nyilatkozta a kutatás vezető szerzője, Dr. Timothy Wilt, a Minneapolis VA Center for Chronic Disease Outcomes Research munkatársa. A kutatók 731 férfi adatait vizsgálták, akiknek a prosztatadaganatát korai stádiumban sikerült felfedezni, azaz még nem terjedt más szervre a testükben. A férfiakat 1994 és 2002 között vagy műtéttel, azaz a daganatos prosztata eltávolításával, vagy „szoros megfigyeléssel” kezelték, azaz vártak, mielőtt bármilyen kezelés mellett is döntöttek volna. A résztvevőket 2014-ig követték.

Az eredményekből kiderül, hogy a műtéttel nem növekszik a beteg túlélési esélye. Az operáltak 61,3%-a halt meg a követés alatt, míg a „csak megfigyelt” betegek 66,8%-a hunyt el a vizsgált időszak közben. Ezen halálok közül a műtöttek 7,4%-a halt meg a daganatos betegség miatt, míg a szoros megfigyelés alatt állók 11,4%-a. Ez az eltérés nem bizonyult szignifikáns különbségnek. A prosztata eltávolítással kezelt betegek ugyanakkor nagyobb arányban számoltak be a mindennapi életüket zavaró tényezőkről, mely vagy a kezelésnek vagy a daganatnak volt köszönhető. Az eredményeket a New England Journal of Medicine című szakfolyóiratban közölték.


Forrás: Medipress
2017. 08. 05.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés