2024. Március 29. péntek
Egy kutatás eredménye azt sejteti, hogy az emberi testszag tartalmaz valamiféle rejtett, vagy kódolt jelet, melyet az agyunk képes dekódolni és feldolgozni és ez alapján megítélni az illető életkorát.

A PLoS One című orvosi szakfolyóiratban megjelent tanulmány résztvevői helyesen ítélték meg a testszaguk alapján, ha valamelyik ember idősebb korba lépett. „Érdekes adalék, hogy a résztvevők messze nem találták annyira visszataszítónak a szagmintákat, mint elsőre gondoltuk. Valószínűleg ha a szagminta tulajdonosa nem tartózkodik a helyszínen, akkor a testszag negatív jellege is eltűnik” – mondta el Johan Lundstrom, a philadelphiai Monell Vegyi Érzékelési Központ docense, a tanulmány társszerzője.

szag, testszag

A tanulmányban 56-an vettek részt, 20 fiatal (20-30 éves), 20 középkorú (45-55 éves) és 16 idősebb ember (75-95 éves). A kutatók a résztvevőkre tiszta pólót adtak, és éjszakára mindegyiküknek a hónaljába egy kis párnácskát helyeztek, melyek alvás közben magukba szívták a testszagot. Ezt követően 41 fiatalembert kértek fel, hogy próbálják meg életkor szerint csoportosítani a szagmintákat.

A résztvevők általánosságban jól meg tudták határozni a különböző korcsoportokat, különösen az idősebb emberek szagmintáit tudták elkülöníteni a másik két csoporttól. A résztvevők utólagos beszámolója alapján kiderült, hogy az idősebb emberek testszagát kellemesebbnek és kevésbé intenzívnek értékelték a többi korcsoport szagmintáihoz viszonyítva. Ennek a jelenségnek az egyik lehetséges magyarázata, hogy idősebb korban a férfiak szervezetében kevesebb tesztoszteron termelődik, ezért jobban hasonlíthat a testszaguk a nőkére, foglalta össze a kutatás eredményeit Lundstrom.


Forrás: Medipress
2012. 06. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés