2024. Március 29. péntek
Egy nemrégiben az American Journal of Preventive Medicine című kiadványban megjelent kutatás szerint az alváshiánnyal küzdő emberek kétszer nagyobb eséllyel követnek el öngyilkossági kísérletet társaikhoz képest.

A traumás koponyasérülést szenvedett betegek kilencszer nagyobb eséllyel végeznének életükkel az egészséges emberekhez képest. A HIV betegek esetében is kétszeres kockázattal állunk szemben annak ellenére is, hogy az ellene folytatott küzdelemben egyre hatékonyabb kezeléseket fejlesztenek ki. A michigani kutatók 17 krónikus betegséget hoztak összefüggésbe a fokozott öngyilkossági kockázattal, köztük a hátfájdalmat, a cukorbetegséget és a szívbetegséget is.

A befejezett öngyilkossági kísérletet elkövetők csekély hányada volt mentálisan beteg. Ezek szerint az egészségügy a veszélyben lévők nagy részét nem azonosítja elég jól. Dr. Brian Ahmedani, a kutatás vezetője szerint az azonosított betegséggel küzdők körében javasolt az öngyilkossági gondolatok felmérése és megelőzése a vizsgálatok során.

A kutatók 2,674 öngyilkosság miatt elhunyt adatait vizsgálták 2000 és 2013 között. Emellett 267,400 fő alkotta a kontrollcsoportot év és lakóhely szerint. A 19 vizsgált betegség közül 17 mutatott megnövekedett öngyilkossági valószínűséget, így az asztma, a hátfájdalom, az agysérülés, a szívelégtelenség, a COPD, a cukorbetegség, az epilepszia, a HIV-fertőzés, a magasvérnyomás, a migrén, a Parkinson-kór, a pszichogén fájdalom, az alvászavarok és többek között a stroke. Igaz, hogy mindezek fokozott kockázatot jelentettek, azonban néhányuk még szorosabb összefüggést mutatott a többinél. Az alap- és a szakellátás feladata is a célzott közbelépés az öngyilkosság megelőzésének érdekében. Az elkövetők 80%-a a megelőző egy évben felkeres egy kórházat vagy az orvosát, 50%-uk pedig közvetlenül a tragédia előtti négy héten belül látogatja meg háziorvosát. Mivel a legtöbb betegnek nincs mentális problémája, az orvosok gyakran elsiklanak a fokozott kockázat felett. „Néhány betegség, így a hátfájdalom, az alvászavar és a traumás koponyasérülés gyakori, és fokozza az öngyilkosság valószínűségét, így ezen állapottal együtt élőknél kifejezetten fontos az öngyilkosságot megelőző beavatkozás” – magyarázta Dr. Ahmedani.


Forrás: Medipress
2017. 06. 30.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés