2024. Március 28. csütörtök
A menopauza idején a nők közel nyolcan százaléka él át hőhullámokat, éjszakai leizzadást, vagy akár mindkettőt, ám, hogy ezek mennyi ideig tartanak és milyen erősségűek, az – egy nemrégiben készült tanulmány szerint – nagyban függ az illető súlyától, képzettségétől, étkezési szokásaitól, vagy éppen attól, hogy melyik rasszhoz tartozik.

Amint azt a kutatást vezető Rebecca Thurston, a Pittsburgh Egyetem szakembere kifejtette, korábban úgy gondolták, hogy ezek a tünetek az utolsó menstruációtól számítva 3-5 éven át jellemzőek, ám mára kiderült, hogy ennél tovább, tipikusan 7-10 évig is eltarthatnak, és egyéntől függően eltérő időpontban kezdődhetnek.

A vizsgálat során Thurston és csapata közel 1500 menopauzába lépett nők kísért figyelemmel 15 éven át, és ez alapján négy csoportot állítottak fel attól függően, hogy kinél milyen korán jelentek meg a fenti tünetek, milyen sokáig álltak fenn, illetve, amíg fennálltak, milyen gyakorisággal voltak jellemzőek. Az alaposabb vizsgálat kimutatta, hogy számos tényező befolyásolhatta a tünetek jelentkezését és erősségét, például a kínai nők esetében jellemzően ritkábban jelentkeztek mind a hőhullámok, mind az éjszakai izzadások, míg a feketéknél, a szorongásokkal küzdőknél, a kevésbé képzetteknél, valamint azoknál, akik több-kevesebb alkoholt fogyasztottak, gyakoribbak voltak. Az is kiderült, hogy a túlsúlyos nőknél már korábban jelentkeztek a tünetek, akár egy évtizeddel is az utolsó menstruáció előtt, míg az alacsonyabb testtömeg-indexűeknél, vagy éppen azoknál, akik dohányoztak, később kezdődtek, és az azt követő egy évtized alatt fokozatosan enyhültek. A vizsgálat további részleteiről a Menopause: The Journal of the North American Menopause Society című lapban olvashatnak az érdeklődők.


Forrás: Medipress
2016. 07. 28.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés