2024. Március 29. péntek
Az okostelefonjukat gyakran használó embereknél a sok nyomkodás, görgetés, lapozás hatására egy fájdalmas betegség, a kéztőalagút szindróma alakulhat ki. Egy nemrégiben a Muscle and Nerve című kiadványban megjelent tanulmány szerint az okostelefonok és más, kézben tartott eszközök nagymértékű használata és a szindróma kialakulása között összefüggés lehet, a kutatás azonban nem bizonyítja az ok-okozati összefüggést. Egy kézsebész szerint azonban az emberek csak kis hányada használja olyan gyakran ezeket az eszközöket, mint a tanulmányban vizsgált felhasználók.

„Fontos az emberek figyelmét felhívni az eredményekre, hogy ezzel minimalizálhassuk a betegség kialakulásának esélyét” – nyilatkozta a kutatás szerzője, Peter White, a Hong Kong Polytechnik University informatika és egészségügyi technológia részlegének adjunktusa.

Mivel kell hajat mosni a gyönyörű hajért? > > >  

A kéztőalagút a csuklónál fellelhető keskeny csatorna, melyet csont és szalagok határolnak. Benne az ujjak hajlításáért felelős ínak és a nervus medianus nevű ideg fut, mely néhány ujj érzőbeidegzését biztosítja. A betegség fokozatosan alakul ki az ideg kézbe való belépési helyén alkalmazott folyamatos nyomás hatására. Gyakran alakul ki olyan munkák kapcsán, ahol ismétlődő, erőteljes vagy szokatlan kézmozdulatok szükségesek, így például gépelés hatására. A tünetei közé tartozik az akár a karig sugárzó fájdalom, zsibbadás, illetve a gyengült szorítás is.

Egy korábbi kutatás során White és munkatársai 500 Hong Kong University intézményben tanuló segítségével szerették volna kideríteni, hogy az okostelefon használat is növeli-e a szindróma kialakulásának kockázatát. Ezután a hallgatókat két csoportra osztották: intenzív felhasználókra (öt vagy annál több órát is eltöltenek a különböző eszközökkel) és nem intenzív felhasználókra (kevesebb mint öt órát használják azokat). A vizsgált, kézben tartott eszközök közé a mobiltelefonok, tabletek és különböző játékkonzolok tartoznak. Az intenzív csoport tagjainak 54%-a számolt be fájdalomról vagy egyéb tünetről, míg a nem intenzív csoport 12%-a.

A jelenlegi kutatásban az előzőben is résztvevő 48 tanuló adatait vizsgálták. 24-en az intenzív felhasználók közé tartoztak, azon belül is igaz volt rájuk, hogy átlagosan (!) több mint kilenc órát töltenek el a különböző eszközökkel naponta. A csapat másik fele egy átlagos napon három óránál kevesebbet okostelefonozik.

A fiatalság plusz egy titka > > >  

A résztvevők az elektronikus eszközeik használati szokásaira és különböző tünetek megjelenésére vonatkozó kérdéseket válaszoltak meg. Ezután a csukló fizikális és ultrahangos vizsgálatát is elvégezték. Az izomfájdalom gyakoribbnak bizonyult az intenzív használók körében. Az eredmények szerint minél több időt tölt valaki az eszközök használatával, annál erősebbnek bizonyult a fájdalom, s annál régebb óta állnak fenn nála a tünetek. A kutatók a magyarázatot az eszközök kialakításában látják, mely az ujjak ismétlődő mozdulatait kívánják meg. Ennek eredményeként az ideg megnagyobbodik és ellaposodik egy kulcsfontosságú szalag kidomborításával együtt. White szerint a kórkép megelőzésének érdekében az eszközök használata során a csuklót próbáljuk egyenesen tartani. Emellett érdemes az ismétlődő mozdulatok számát minimálisra csökkenteni, szünetet tartani. Dr. Dori Cage kézsebész azonban megkérdőjelezi az eredményeket. „Az okostelefonok és a kéztőalagút szindróma közti erős összefüggés meglepő, mivel nem ezt tapasztaltam a gyakorlatban” – magyarázta. „Emellett valószínűtlen, hogy az átlagos populáció ilyen mértékben használja ezeket az eszközöket.”


Forrás: Medipress
2017. 07. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés