2024. Március 29. péntek
A tömegmészárlások és az iskolai lövöldözések járványszerű tendenciát mutatnak az Egyesült Államokban, hiszen a szörnyű tettek hasonlóra inspirálhatnak másokat – derül ki egy friss kutatásból.

„A járványt fémjelzi, hogy a bűncselekmények hullámszerűen történnek, nem pedig véletlenszerűen” – fogalmazott a munkálatokat irányító Sherry Towers, az Arizonai Állami Egyetem Simon A. Levin Központjának munkatársa az intézmény sajtóközleményében. A szakértők nagy publicitást kapó amerikai tömeggyilkosságok és iskolai lövöldözések adatbázisát vették górcső alá. Egy járványmodell alkalmazása után rájöttek, hogy a hasonló események újabbakhoz jelentettek motivációt. A „fertőzési időszak” átlagosan 13 napig tart a PLOS ONE című szakfolyóirat július 2-i számában megjelent tanulmány szerint.

A tragédiák akár 30 százaléka is ennek a jelenségnek tudható be – állítják a tudósok. „2014 januárjában kutatási konferenciára hívtak a Purdue Egyetemre. Aznap reggel volt egy tragikus iskolai lövöldözés, amibe egy hallgató belehalt. Eszembe jutott, hogy az előző héten három másik ilyenről is szóltak a híradóban, és kíváncsivá tett, hogy csak véletlen egybeesésről van szó, vagy pedig a tömegmédiában terjedő hírek tudat alatt hasonlókra motiválják az embereket” – magyarázta Towers. Korábbi eredmények alapján az öngyilkosság is „fertőző” lehet, mivel egy eset cselekvésre buzdíthatja az arra érzékenyeket. „Feltűnt nekünk, hogy a tömeggyilkosságok és az iskolai lövöldözések annyira felkeltik a figyelmet, hogy széles körben ilyenekre buzdíthatják az embereket. Azt ugyan nem tudtuk meghatározni, hogy pontosan mely esetek vezettek továbbiakhoz, de elemzésünk segít megérteni a háttérben meghúzódó komplex folyamatokat” – összegezte a szakértő.


2015. 07. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés