2024. Április 24. szerda
Azt mondják, hogy a pénz akár a legbecsületesebb embert is megingathatja, a mesékben pedig a gazdag ember szinte mindig gonosz – a tudomány szerint ez valóban így van. Nem csak a barátainkat hagyjuk cserben, de a törvényt is nagyobb valószínűséggel szegjük meg, ha bőven ki van bélelve a zsebünk – állítja Paul Piff szociálpszichológus professzor, Kaliforniai Egyetem munkatársa.

A szakember kutatásából kiderül, hogy a pénz elszigeteli az embert pszichésen és anyagi értelemben egyaránt. Ahelyett, hogy igazságossá és adakozóvá tenné a pénz az embert, a gazdagok nagyobb arrogánsabban és dominánsabban viselkednek, és mások kárára is gyakran átlépik az írott és íratlan szabályokat.  Piff professzor több felmérést is végzett, amelyből kiderül, hogy az empátia és a nagylelkűség nem a gazdagok legfőbb erénye. „A pénz sokkal inkább a saját érdekeink, vágyaink felé tesz nyitottá bennünket, miközben bizonyos értelemben elszigeteli az embert a többiektől pszichológiai és fizikai értelemben egyaránt. A szükségleteit a gazdag ember mások szükségletei fölé emeli, így a célok elérése akár mások háttérbe szorítása, megsebzése árán is előtérbe kerül” – fejtette ki a professzor a BBC-nek adott interjújában.

Egészen apró dolgokban is észrevehető a különbség: a kevésbé drága autókat vezető résztvevők közül senki sem követett el szabálysértést, míg a legdrágább autót vezető sofőrök közel 50 százaléka áthajtott a zebrán, amíg a gyalogosoknak volt zöld a lámpa. Egy másik kísérlet során száz vadidegen játszotta laboratóriumi körülmények között a Monopoly nevű társasjátékot, és kiderült, hogy a gazdagok voltak azok, akik többet csaltak, mint az átlagos vagy éppen kimondottan alacsony keresetű társaik.  A rejtett kamerák azt is elárulták, hogy a gazdag játékosok arrogánsabban, dominánsabban viselkedtek és hangosabban beszéltek, mint a többiek.

Ezek az emberek hatalomérzetet élnek át, ami a férfiaknál és a nőknél egyaránt a tesztoszteronszint emelkedéséhez vezet, és a tesztoszteron melléktermékét, a 3α-androstanediol-termelést is fokozza, amelynek következtében több dopamin jelenik meg a szervezetben. Ez egy addiktív érzést hoz, ezért a hatalommal rendelkezők még több hatalmat akarnak, és ennek megfelelően is viselkednek – ösztönösen.


Forrás: Medipress
2015. 03. 27.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés