2024. Március 29. péntek
Ahogyan a világ népessége egyre inkább elöregszik, fokozatosan nő azoknak az embereknek a száma, akik látászavarral küzdenek, esetleg teljesen vakok.

Jelenleg a világon mintegy 36 millió vak ember él, míg 217 millióan a látásvesztés enyhe vagy épp súlyos esetével diagnosztizálhatók. A szakemberek szerint a jelenlegi trendek mellett 2050-re a vakok száma elérheti a 115 milliót, és további 588 millió embernek lesz korlátozott a látása. A legnagyobb teher a fejlődő országok lakosságát érinti – derül ki a 188 országot érintő kutatásból.

Különleges nyári szépségtippek, melyekről soha nem halottál > > >

„A vakok száma világszerte fokozatosan növekszik, ezért különösen fontos, hogy helyi szinten és globális viszonylatban egyaránt emelkedjen az ellátás színvonala” – fejti ki a kutatást vezető Rupert Bourne, az Anglia Ruskin University munkatársa.

A The Lancet Global Health című szaklapban publikált anyag szerint Ázsia dél-keleti részén él a legtöbb vak ember a világon, továbbá Afrika szub-szaharai területei számítanak különösen veszélyeztetett zónának.

Míg 1990-ben a világ 0,75 százaléka volt vak (ez 30 millió embert jelent), 2015-re ez a szám 0,5 százalékra csökkent (ez 36 millió ember). Értelemszerűen az arány a népesség növekedése miatt csökkent, ugyanakkor az elöregedés miatt hamarosan az várható, hogy mind a vakok száma, mind pedig az aránya növekedni fog – akár a fentebb jelzett 115 millió főig is.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés