2024. Március 28. csütörtök
A mesterséges édesítők összezavarhatják a szervezet energia-bevitelének ellenőrzését, aminek eredményeként a diétás ételek és italok fogyás helyett hízást eredményezhetnek – állítja egy szakértő. Más bizonyítékok szerint ezek az anyagok növelik a szívbetegség és a diabétesz kockázatát is.

Susan Swithers, West Lafayette-i Purdue Egyetem professzora a Trends in Endocrinology and Metabolism című szakfolyóirat júliusi számában tette közzé véleményét az olyan gyakran használt édesítőszerekről, mint a szukralóz, az aszpartám és a szacharin. Swithers patkányokon tanulmányozta ezek hatását, de a lap kérésére emberekre vonatkozó bizonyítékokat is keresett. A szakértő azt mondta, hogy akik rendszeresen és huzamosabb ideig fogyasztanak diétás üdítőitalokat, nagyobb túlsúly- és elhízás-kockázattal élnek az egyáltalán nem üdítőző társaikhoz képest.

A diétás és rendszeres üdítőfogyasztóknál ezen kívül nagyobb a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegség és a metabolikus szindróma kockázata. Sőt, Swithers úgy nyilatkozott, hogy a veszély mértéke hasonló a nem diétás üdítőt választóknál, tehát nincs sok haszna az édesítős változatra való váltásnak. A következtetések alapjául szolgáló eredmények azonban nem ok-okozati természetűek, tehát nem zárják ki a lehetőséget, hogy a hízás a diétás üdítő választása előtt történt.

Egy vizsgálatban, ahol kólázó tizenéveseket kértek meg, hogy 18 hónapon át édesítőszer-tartalmúra cseréljék a hagyományos, cukros üdítőt, a résztvevők kevesebbet híztak, mint nem váltó társaik. Swithers hangsúlyozta, hogy a patkányok esetében bizonyítékot talált az édesítőszerek okozta anyagcsere-zavarra. A jelenséget azzal magyarázta, hogy a kalóriamentes kortyok és falatok után a test a valódi energiatartalmú táplálékra sem reagál úgy, ahogy korábban. A jelenség pszichés csapdája pedig embereknél az, hogy ezek fogyasztásával sokan elhitetik magukkal: mivel diétás terméket választottak, többet ehetnek és ihatnak. Az összefüggést más szakértők vitatják, az édesítőszerek gyártói pedig cáfolják.


Forrás: Medipress
2013. 07. 17.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés