2024. Április 25. csütörtök
Egy középiskolásokon végzett friss tanulmány szerint azok a tizenévesek, akik folyton a laptopjukat, az okos telefonjukat vagy egyéb kütyüiket bújják, ugyanolyan jól teljesítenek a különféle teszteken, mint azok a kortársaik, akik kevésbé megszállottak e téren.

A vizsgálatot nagyjából 400 tíz és tizenkilenc év közötti fiatal bevonásával végezték, akiket kikérdeztek a napi médiahasználati szokásaikról, majd tesztelték őket arra nézve, hogy mennyire képesek egyszerre több feladatra is figyelni, illetve mennyire képesek egy adott feladatra koncentrálni anélkül, hogy figyelmüket elterelné valami. Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akiknek jól ment a „multitasking”, általában napi három órát töltöttek azzal, hogy egyszerre több dolgot is csináltak, és emellett ők voltak azok, akik naponta akár 3,5 órányi házi feladatot is el tudtak végezni úgy, hogy ennek az időnek akár 50 százalékban valami mást is csináltak közben.

Eközben azok a diákok, akik a „multitasking”-mérő teszten rosszul teljesítettek, átlagosan napi 20 percben végeztek egyszerre több dolgot, napi 2,5 órát töltöttek házi feladat elvégzésével és ennek az időtartamnak csupán 0,08 százalékban csináltak közben valami mást is. Az is kiderült, hogy akik jól tudtak egyszerre több dolgot is végezni, azok a zavaró tényezőket is jobban tudták kiszűrni, azonban egy adott feladatra kevésbé tudtak koncentrálni, míg azok, akik nem igazán voltak képesek több feladat egyidejű végzésére, pont fordítva működtek, vagyis ők kevésbé tudták kiszűrni a zavaró tényezőket, de egy adott feladatra jobban tudták összpontosítani a figyelmüket.

A szakemberek ugyanakkor megjegyezték, hogy a legtöbb ember akkor teljesített legjobban, ha egyszerre csak egy feladatra kellett figyelnie, ez alól csak azok voltak kivételek, akik folyamatosan végeztek egyszerre több dolgot különféle technikai eszközökön. Ezek a gyerekek az úgynevezett digitális bennszülöttek, akik már abba születtek bele, hogy körül vannak véve a legkülönfélébb technikai eszközökkel, ezért számukra már teljesen természetes ezek használata, és az sem okoz gondot, ha egyszerre egynél többet kell használniuk. Ezeknek a gyerekeknek egészen sajátságos képességeik fejlődtek ki, így zavaró körülmények között is képesek egy dologra fókuszálni minden gond nélkül. A vizsgálat eredményeit a Gyermekgyógyászok Amerikai Akadémiájának október 11-i San Diego-i találkozóján tárták a nyilvánosság elé.


Forrás: Medipress
2014. 10. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés