2024. Április 19. péntek
A cukorbetegséget az Egészségügyi Világszervezet (WHO) világjárvánnyá nyilvánította. A súlyos szövődmények kockázatával járó betegség hazánkban is egyre többeket, jelenleg csaknem hárommillió embert érinthet.

Magyarországon a cukorbetegség jelenlegi előfordulása 7,6 százalék és minden ismert betegre legalább még egy nem diagnosztizált diabéteszes számolható – mondta el Vándorfi Győző főorvos, a Magyar Diabetes Társaság vezetőségi tagja a Magyar Tudományos Akadémián csütörtökön, ahol ismertették a diabétesz visszaszorításához szükséges ajánlásokat a november 14-i Diabétesz Világnapja alkalmából.

A következő 15 évben az 5 évnél fiatalabb diabéteszes gyerekek száma várhatóan megduplázódik, a 15 évnél fiatalabbaké pedig 70 százalékkal nő.

A főorvos kitért arra, hogy a cukorbetegségben szenvedőknél megnő a súlyos szövődmények kockázata. „Minden negyedik végtag-amputáción átesett beteg, minden 5. szívinfarktusos, s minden 6. végstádiumban lévő veseelégtelenségben szenvedő páciens cukorbeteg” – mondta.

Vándorfi Győző rámutatott arra, hogy a betegek kezelése óriási terhet jelent a társadalom számára: a gyógyszeres terápiát kapó cukorbetegek kezelése eléri az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) kiadásainak 13 százalékát.

Hangsúlyozta, hogy Magyarországon elérhető az összes korszerű diagnosztikai eszköz és terápiás lehetőség, minden megyében működik akkreditált diabetológiai központ, Budapesten pedig több is. Ugyanakkor keveset tudnak fordítanak a korai szűrésre, s elégtelen a társadalom motivációja, hiszen a cukorbaj sokáig semmilyen komoly tünettel nem jár.

Winkler Gábor professzor, a Magyar Diabetes Társaság elnöke szerint össztársadalmi összefogásra van szükség a betegség visszaszorításához. A professzor ismertette a szeptember 24-én a Magyar Diabetes Társaság szervezésében megtartott Changing Diabetes Fórum eredményeit, ahol javaslatokat dolgoztak ki arra, hogy hogyan lépjenek fel hatékonyan a cukorbetegség járványszerű terjedése ellen Magyarországon.

„Mindenekelőtt Nemzeti Diabétesz Programra van szükség” – hangsúlyozta Winkler Gábor. A feladatokat sorolva, elmondta, hogy a cukorbetegség megelőzése kerüljön be a népegészségügyi programba, s alapvető fontosságú, hogy a diabétesz problémájának kezelése egészségpolitikai prioritás legyen. Szükség van egységes diabétesz regiszter kiépítésére, s fontos a cukorbetegség korai szűrése, a szűrések állami finanszírozása.


Forrás: MTI
2009. 11. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés