2024. Április 19. péntek
A Wake Forest Baptista Orvosi Központ által nemrégiben végzett kutatás szerint azoknál a gyerekeknél, akiknél kétéves kor előtt megkezdik a szobatisztaságra való nevelést, később háromszor nagyobb eséllyel fordulnak elő napközbeni balesetek.

Amint azt a kutatást vezető Steve Hodges, a Wake Forest gyerekgyógyász urológusa kifejtette, azok a szülők, akik akár takarékosságból, akár más okból kifolyólag idő előtt akarják gyermeküket leszoktatni a pelenkáról, később ennek komoly hátulütőjét fogják tapasztalni gyermekükön. A Research and Reports in Urology című lapban közzétett kutatás során a szakemberek 112 három és tíz év közötti gyereket kísértek figyelemmel, akiknek a fele megfordult az urológián napközbeni bepisilés vagy sürgős, illetve gyakori vizelési inger kapcsán. Ezeket a gyerekeket összehasonlították olyanokkal, akik az általános gyermekklinikán fordultak meg, és akiknél ilyen problémák nem jelentkeztek.

Kérdőív segítségével valamennyi gyereknél feltérképezték, hogy hány évesen kezdték őket WC-használatra szoktatni, illetve, hogy van-e bármilyen vizelet- vagy széklet-visszatartási problémájuk. A szülőket három csoportba osztották az alapján, hogy korán (még a gyerek kétéves kora előtt), normális időben (a gyerek két- és hároméves kora között), vagy későn (a gyerek hároméves kora után) kezdték-e meg a szobatisztaságra nevelést. Az elsőbe 38-an, a másodikba 64-en, az utolsóba 10-en tartoztak.

Az eredmények azt mutatták, hogy a korán szobatisztaságra nevelt gyerekek 60 százalékánál később előfordult napközbeni bepisilés, ami a normál időben szobatisztaságra neveltekhez képest 3,37-szeres növekedést jelentett. A szakemberek szerint ennek az az oka, hogy a pelenkáról túl korán leszoktatott gyerekek hamar megtanulják, hogyan tartsák vissza a székletüket vagy a vizeletüket. A visszatartott széklet azonban a végbélben marad, ami ezáltal megnagyobbodik és nyomást helyez a hólyagra, ennek következtében csökkenti annak kapacitását, így a gyermek nehezebben fogja tudni visszatartani a vizeletét.

A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a tíz gyerek közül, akiket hároméves koruk után szoktattak le a pelenkáról, hétnél fordult elő napközbeni bepisilés, és ugyanezeknél a gyerekeknél székrekedés is jelentkezett. A szakemberek szerint ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy a késői szobatisztaságra nevelés is káros lehet, inkább azt, hogy ezek a gyerekek már eleve hajlamosak voltak a székrekedésre, és ezért alakult ki náluk később a szobatisztaság. A szakemberek szerint akkor kell megkezdeni a gyermek szobatisztaságra nevelését, amikor már látjuk a gyereken a jelét annak, hogy készen áll rá, és a székrekedésnek semmi jele nem mutatkozik nála. Egyáltalán nem kell a mágikus kétéves korhoz ragaszkodni, ehelyett a gyermek természetes fejlődését kell követni, mert ezzel számos későbbi problémát elkerülhetünk.


Forrás: Medipress
2014. 10. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés