2024. Április 25. csütörtök
Egyelőre csak „trójai faló manőverként” emlegetik a brit tudósok azt az eljárást, amelynek keretében apró aranyrészecskékkel juttatják a gyógyszert a páciens agyába, amely a beteg sejteket elpusztítja.

Évente több mint négyezer britnél diagnosztizálnak elképesztő gyorsasággal növekvő agytumort. Ezeknek a betegeknek a többsége néhány hónappal a diagnózist követően meghal, és százból csupán hat marad életben a következő öt évben. Ezek a daganatokat rendkívül nehezen operálhatók, és noha a kemoterápia kezdetben segít, a hatás általában csupán átmeneti.

Sir Mark Welland professzor, a University of Cambridge munkatársa állítja, hogy az aranyrészecskék a cisplatin nevű gyógyszert lényegesen hatékonyabbá teszik. A kutatás lényege abban állt, hogy mikroszkopikus méretű aranygolyó segítségével juttatják a gyógyszert a szervezetbe: az aranyrészecskének olyan aprónak kell lennie, hogy a rákos sejtbe tudjon épülni. Amennyiben az aranyrészecske a daganatos sejtbe kerül, röntgenként kezd működni, amelynek következtében az arany elektront bocsát ki, ami a rákos sejteket pusztítja. A friss laboratóriumi kutatás szerint az arany és a gyógyszer kombinációja jóval hatékonyabb, mint az arany vagy a gyógyszer külön-külön. Welland professzor abban bízik, hogy az eljárás hamarosan széles körben elérhető lesz, addig azonban még további vizsgálatokra van szükség.  


Forrás: Medipress
2014. 09. 01.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés