2024. Március 28. csütörtök
Az Avatar című film elsöprő sikere 3D-hullámot indított el a szórakoztatóiparban: újabb filmek készülnek a technológiával, és térhatású képmegjelenítést alkalmazó játékkonzolok, televíziók kerülhetnek piacra. Az orvosok azonban óvatosságra intenek.

A 3D technológia agyunk azon képességét használja ki a térbeli képmegjelenítéshez, amely képes a bal és jobb szemünk érzékelte két kép egyesítésére. A 3D-s vetítések során két szemünk két különböző képet érzékel a speciális szemüveg segítségével, agyunk pedig a beérkező két képből egy mélységgel, a térhatás illúziójával rendelkező képet alkot.

3D, televízió, mozi

Szemeink azonban nincsenek hozzászokva a hosszú időn át tartó 3D-s képnézéshez, ezért a térhatású tévézés és játék folyamán könnyen kifáradhatnak, ami részben szédüléshez, émelygéshez, és ritkábban akár görcsös rohamokhoz is vezethet. A 3D televíziók használati utasításaikban meg is említik a lehetséges kockázatokat, így figyelmeztetnek arra is, hogy a villódzó képek hatására jelentkezhet epilepsziás roham, de akár stroke (gutaütés) is, illetve tengeribetegség, érzékzavarok, káprázat és egyensúlyvesztés is.

A komoly problémák kockázata kicsi, de apróbb kellemetlen tünetek, kisebb szédülést egy egész estés 3D mozi után már több ember is átélhet.

Dr. Lisa Park szemészorvos, a New Yorki Egyetem Langone Egészségügyi Központjának munkatársa a 3D-s mozizás után esetlegesen fellépő fejfájást, fáradtságot és szédelgést a szem természetellenes mozgásával magyarázza.

A valódi térben szemeink a felénk közelítő objektumokra, alakokra fókuszálva egymás felé fordulnak, eközben pedig a szemlencse alakja megváltozik, hogy tovább fókuszálhassunk. A 3D-s vetítés során a szem nem alkalmazkodik, mivel a látott alakok, objektumok valódi távolsága nem változik, csupán agyunk fáradozik a két kép egyesítésén. A vetített kép hiába kelti azt a látszatot, hogy valami felénk mozog, egyensúlyszerveink ezzel ellentétes információt közvetítenek az agyunkba. A szakemberek szerint ez az ellentmondás, illetve a két információ közötti megszakított kapcsolat okozhat diszkomfortérzetet egy-egy 3D mozifilm megtekintését követően.

A szakorvosok szerint az emberek 80 %-ában semmilyen probléma nem jelentkezik és nem is jelentkezhet a 3D hatású filmek, illetve televízió használata következtében, azonban – noha ezt eddig senki nem vizsgálta – nem tartják veszélytelennek, ha a 3D televíziókészülékek elterjedésének következtében a gyerekek rendszeresen és hosszasan bámulják majd a 3D tévék műsorát. Elképzelhető ugyanis, hogy a 3D hatás jelentette fals stimulus a gyermekek látásának fejlődésében okozhat problémákat.


Forrás: Medipress
2010. 05. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés